Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Zmiana właściciela Centralwings

11 grudnia 2006

W drugą rocznicę powołania do życia Centralwings, taniego przewoźnika należącego do LOT, zapadły dla niego strategiczne decyzje. W prezencie urodzinowym spółka otrzymała zgodę resortu skarbu na prywatyzację, o co zabiegał Maciej Kwiatkowski, jej prezes. Pod uwagę brane jest zarówno pozyskanie inwestora strategicznego, jak i wejście na giełdę. Aby zrealizować plany inwestycyjne, w 2007 r. firma będzie potrzebowała zastrzyku gotówki rzędu minimum 30 min zł.

Be Sociable, Share!


Tym razem pieniądze na dalszy rozwój będą pochodzić właśnie od inwestora. Na razie niewiele wiadomo o warunkach, jakie muszą spełnić kandydaci, choć już dziś wiadomo, że zainteresowanych nie zabraknie.
Decyzja dotycząca sprzedaży Centralwings należy do zarządu PLL LOT. Ministerstwo skarbu po zytywnie ustosunkowałoby się do sprzedaży części udziałów in westorowi lub emisję publiczną. W grę wchodzi jednak pakiet poni żej 24 proc. — zapowiada Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu. Maciej Kwiatkowski podkreśla, że trudną sytuację spółki zmieniło wejście do LOT Tomasza Dębskiego jako p.o. prezesa.
— Od tego czasu nastąpił zwrot w myśleniu o przyszłości Central- wings i szybko zapadła decyzja o prywatyzacji linii. Cieszę się, że wkraczamy w nowy etap rozwoju firmy — mówi Maciej Kwiatkowski. 2007 r. będzie dla Centralwings niezwykle gorący.
— Spółka będzie badana przez różne instytucje finansowe. Plany giełdowe LOT nie będą miały wpływu na nasze rozmowy z po tencjalnymi inwestorami, czy ewentualną decyzję o debiucie giełdowym — zapewnia Maciej Kwiatkowski.
Firma, której wartość w listopadzie 2005 r. GP Morgan określił na 300 min zł, obecnie wyceniana jest na blisko 500 min zl — Za kilka lat spółka może być warta nawet 1 mld zł — uważa Maciej Kwiatkowski.Do ewidentnych sukcesów firma zalicza zysk operacyjny, jaki uda się osiągnąć na koniec 2006 r. Złożyły się na niego rezultaty osiągnięte w III kwartale, w którym zysk ten sięgnął 20,7 min zł. Maciej Kwiatkowski podkreśla, że w sezonie letnim Centralwings przewiózł o 57 proc. pasażerów więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wskaźnik wykorzystania miejsc w samolotach wyniósł 86,2 proc., a w całym roku według dotychczasowych wyników i planów osiągnie 77 proc. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Centralwings zajmuje obecnie trzecie miejsce na rynku tanich przewoźników (po WizzAir i Ryanairze).


Źródło:
Mira Wszelaka

Portal pb.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 6 301

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie