Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Połączenia

Zimowe zmiany – skąd dokąd polecimy zimą

28 października 2013

Do Bazylei z Krakowa, do Salzburga z Warszawy, do Tel Awiwu z Warszawy i Krakowa – to najciekawsze połączenia, które pojawiły się w rozkładach lotów linii lotniczych wraz z nastaniem sezonu jesienno-zimowego

Be Sociable, Share!


Do Bazylei z Krakowa, do Salzburga z Warszawy, do Tel Awiwu z Warszawy i Krakowa – to najciekawsze połączenia, które pojawiły się w rozkładach lotów linii lotniczych wraz z nastaniem sezonu jesienno-zimowego

Wraz ze zmianą czasu letniego na zimowy zmienia się rozkład lotów linii lotniczych. W związku z tym na polskiej mapie połączeń lotniczych nastąpiło kilka istotnych zmian. Centrum Rezerwacji Tanie Loty przedstawia najnowszy raport, pokazujący, dokąd i w jakie dni tygodnia można polecieć z lotnisk w Polsce w sezonie zimowym 2013/2014.

Zimowy rozkład tanich lotów z polskich lotnisk nie wygląda tak imponująco, jak letni, bo zawieszono większość lotów na typowo wakacyjnych kierunkach. Widoczne są także efekty redukowania lotów  przez LOT – przewoźnik rezygnuje z rejsów do Bejrutu, Berlina, Kairu, Nicei, Rzymu, Stuttgartu i Zurychu oraz do Monachium z Katowic i Frankfurtu z Krakowa.

Ale pojawiły się też nowe kierunki – easyJet zainauguruje loty do Bazylei z Krakowa, Wizz Air będzie latał do Charkowa na Ukrainie oraz do Tel Awiwu (Izrael). Węgierski przewoźnik wraca też ze swoją ofertą dla narciarzy, oferując im loty do Grenoble. Z kolei Ryanair dotychczasowe sezonowe loty na Maltę z Krakowa pozostawił w rozkładzie zimowym, jako kierunek całoroczny. Swoją siatkę rozwija także Eurolot. W zimie pojawią się loty do Salzburga z Warszawy oraz dwa nowe połączenia z Rzeszowa – Amsterdam i Gdańsk.

Połączenia z portu lotniczego w Warszawie

W sezonie zimowym 2013/14 lotnisko Chopina będzie dysponować bezpośrednimi połączeniami z 75 portami na świecie, w sezonie letnim dostępne były aż 104 kierunki. Największą zmianą, która miała wpływ na zmniejszenie liczby połączeń były przenosiny Ryanaira do Modlina (co miało miejsce 30 września).

Jak poinformował rzecznik prasowy warszawskiego lotniska Przemysław Przybylski, pozostałe zmiany w rozkładzie prezentują się następująco: Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają loty do Bejrutu, Berlina, Kairu, Nicei, Rzymu, Stuttgartu i Zurychu. Polski przewoźnik zmniejsza także częstotliwość rejsów na trasach do Belgradu, Budapesztu i Sztokholmu. Jak co sezon znikają połączenia typowo wakacyjne: Wizz Air zawiesza obsługę sezonowych lotów do Burgas, Wow Air do Rejkiawiku, a Air One do Wenecji. Eurolot w sezonie zimowym nie będzie obsługiwał lotów do Dubrownika, Heringsdorfu (Świnoujście), Splitu i Zadaru.

Podróżni będą mogli się cieszyć nowym połączeniem do Austrii – Eurolot uruchamia loty do Salzburga, oraz na Ukrainę – Wizz Air zainauguruje loty do Charkowa. Węgierski przewoźnik ponownie będzie obsługiwał trasę do Grenoble.

Połączenia z portu lotniczego w Bydgoszczy

Bydgoskie lotnisko oferuje podróżnym tylko 6 kierunków. Jedynym przewoźnikiem, który obsługuje regularne zagraniczne połączenia jest tu Ryanair. Z kolei regularne połączenia do Warszawy oferuje LOT, ale na razie tylko do listopada.

Na zimę z rozkładu znika połączenie do Barcelony Girony, które jak zapewniają władze lotniska powinno wrócić już w marcu.

Połączenia z portu lotniczego w Gdańsku

Nowy sezon zimowy przyniósł niewiele zmian w rozkładzie lotów z Gdańska. Ryanair zawiesił loty do Birmingham i Leeds, a Wizz Air do Rzymu. Z rozkładu znikają także sezonowe połączenia do Barcelony Girony, Dubrownika i Zadaru.

Połączenia z portu lotniczego w Katowicach

Katowickie lotnisko straciło w sezonie zimowym kilka połączeń sezonowych. Są to kierunki typowo wakacyjne takie jak: Alicante, Girona, Chania i Larnaka. Z rozkładu znika także połączenie do Edynburga i Liverpoolu. Niestety, LOT zlikwidował też połączenie do Monachium.

W siatce pozostało jednak aż 28 połączeń, wśród nich tak atrakcyjne kierunki jak Rzym, Paryż, Barcelona czy Kutaisi (Gruzja). Są też nowości – już 29 października Wizz Air zainauguruje loty do Tel Awiwu. Połączenie będzie obsługiwane trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty. Dodatkowo od 21 grudnia Wizz Air zaoferuje także loty do Grenoble.

Połączenia z portu lotniczego w Krakowie

W sezonie zimowym krakowskie lotnisko będzie oferować 48 połączeń regularnych. Nie obyło się bez zmian w siatce lotów. Zawieszone zostają połączenia sezonowe, czyli operacje zawieszane standardowo na zimę, głównie wakacyjne: Barcelona, Dubrownik, Helsinki, Stuttgart, Malaga, Cagliari, Goeteborg, Kos, Pafos, Majorka, Piza, Trapani. Z rozkładu znikają także dwa inne połączenia – LOT-u do Frankfurtu (w ramach ograniczania siatki tego przewoźnika) oraz Ryanaira do Billund.

Nowością jest całoroczne połączenie easyJet do Bazylei. Cieszy także, że dotychczasowe sezonowe loty na Maltę pozostają w rozkładzie zimowym – Ryanair utrzymuje ten kierunek jako całoroczny.

Z informacji uzyskanych od władz lotniska wynika, że dwóch przewoźników zamierza zwiększyć liczbę lotów  na obsługiwanych przez siebie trasach. Alitalia doda jeden rejs na trasie do Rzymu (będą cztery tygodniowo). Aeroflot na stałe wprowadzi do obsługiwania lotów do Moskwy większy samolot – A319 zamiast Suchoj Superjet 100. Dodatkowo Lufthansa pozostawia trzy rejsy dziennie do Frankfurtu, zamiast dwóch, które zwykle były na zimę.

- Zimowy rozkład lotów z krakowskiego lotniska z prawie pięćdziesięcioma  regularnymi połączeniami  daje nadzieję na utrzymanie tendencji wzrostowej – mówi Urszula Podraza, rzecznik prasowy Kraków Airport. – Liczymy, że podobnie jak w sezonie letnim, także w miesiącach zimowych będzie rosła liczba pasażerów. Cieszy nas rozwój na naszym lotnisku linii easyJet, która otwiera połączenie do Szwajcarii, gdzie jest liczącym się przewoźnikiem.

Połączenia z portu lotniczego w Lublinie

Port lotniczy Lublin uruchomił działalność operacyjną niecały rok temu – 17 grudnia 2012 roku. Obecnie korzysta z niego dwóch przewoźników niskokosztowych, Wizz Air i Ryanair, którzy oferują loty regularne do Londynu (dwa lotniska – Stansted i Luton), Oslo (lotnisko Oslo Sandefjord Torp) i Dublina.

Podróżni mają także do dyspozycji jedno połączenie krajowe do Gdańska obsługiwane przez Eurolot. W sezonie zimowym zostają niestety zawieszone loty z Lublina do Liverpoolu, oferowane w sezonie letnim przez Ryaniara.

Połączenia z portu lotniczego w Łodzi

Łódzkie lotnisko straci w sezonie zimowym aż cztery połączenia. Zimą łodzianie nie polecą do Bristolu, Edynburga, Mediolanu (Bergamo) i do Oslo (Rygge). Ryanair będzie oferował jedynie przeloty do Dublina, East Midlands, Londynu Stansted i Liverpoolu (to ostatnie połączenie dopiero od 13 grudnia, po ponad miesięcznej przerwie). Drugi przewoźnik oferujący loty z lotniska w Łodzi (SAS) utrzyma na zimę połączenie do Kopenhagi.

Połączenia z portu lotniczego Warszawa-Modlin

30 września po problemach z pasem startowym i wielomiesięcznym zamknięciu lotniska, do portu lotniczego w Modlinie wrócił Ryanair. Na razie jest to jedyna linia lotnicza, która oferuje z Modlina regularne połączenia – w sezonie zimowym 17 kierunków.

Nie obyło się bez zmian w siatce lotów – na zimę zostaje zawieszonych aż dziewięć tras, głównie sezonowych, do: Chanii, Palmy, Pizy, Trapani, Bari i Marsylii. Z rozkładu znikają także Budapeszt, Frankfurt Hahn, Duesseldorf (Weeze).

Połączenia z portu lotniczego w Poznaniu

W sezonie zimowym dostępnych będzie 18 kierunków oferowanych przez trzech przewoźników tradycyjnych – LOT (Warszawa), Lufthansę (Duesseldorf, Frankfurt, Monachium), skandynawskie linie lotnicze SAS (Kopenhaga), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanaira (Barcelona, Bristol, Dublin, Liverpool, Londyn Stansted, Oslo Rygge, Rzym Ciampino) i Wizz Aira (Doncaster/Sheffield, London Luton, Mediolan Bergamo, Oslo Torp, Paryż Beauvais, Sztokholm Skavsta).

Poznańskie lotnisko traci w sezonie zimowym kilka połączeń. Pod koniec października zostają zawieszone na okres zimowy loty do Barcelony (El Prat) i Bergen, obsługiwane przez Wizz Air oraz loty do Barcelony (El Prat), Edynburga, Mediolanu Bergamo, East Midlands i Palmy, oferowane w lecie przez Ryanaira.

Jednak jest też kilka dobrych wiadomości. Jak informuje rzecznik prasowy poznańskiego lotniska Hanna Surma, od 7 listopada Ryanair uruchomi połączenie do Barcelony Girony, a od 21 grudnia powróci do rozkładu lotów sezonowy włoski kierunek – Mediolan Bergamo, który będzie obsługiwany przez linię Wizz Air. – Przypominamy również, że od 16 września Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły dodatkowy rejs do Warszawy, a od 27 października Lufthansa wprowadzi dodatkowy, popołudniowy rejs do Frankfurtu – dodaje.

Połączenia z portu lotniczego w Rzeszowie

W sezonie zimowym 2013/2014 siatka połączeń z rzeszowskiego lotniska ma się wzbogacić o dwa nowe kierunki. Będzie to Gdańsk (wylot został zaplanowany na środę, przyloty natomiast odbędą się we wtorki oraz soboty) i Amsterdam (wylot w niedzielę). Połączenia mają być obsługiwane przez Eurolot, ale przewoźnik nie potwierdził jeszcze tych rejsów.

Podobnie jak w zeszłym roku na sezon zimowy zostają zawieszone połączenia typowo sezonowe, oferowane przez linię Ryanair: Barcelona (Girona), Bristol, Glasgow (Prestwick) oraz Trapani.

Marcin Pichura z rzeszowskiego lotniska mówi, że dwa nowe kierunki, które zostały uruchomione przez Eurolot w sezonie letnim, do Paryża i Rzymu, są kierunkami całorocznymi (połączenia wykonywane są w każdy wtorek oraz sobotę) i będą utrzymane przez sezon zimowy. Z kolei linia lotnicza Ryanair przez najbliższy sezon zimowym utrzyma nowe połączenie do Oslo (Rygge), które odbywa się dwa razy w tygodniu (wtorki oraz soboty).

- Pierwszy raz w historii lotnisko w Jasionce w sezonie zimowym będzie obsługiwało 62 połączenia tygodniowo. Jest to niewątpliwie duży sukces. Władze portu spodziewają się zbliżyć do liczby 600 tysięcy pasażerów na koniec 2013 r. – mówi. – Podsumowując sezon letni warto zwrócić uwagę, że mimo trudnych pierwszych miesięcy udało się nieznacznie nadrobić straty związane z remontem pasa startowego. Na koniec września lotnisko obsłużyło o 1,72 procent więcej pasażerów niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Połączenia z portu lotniczego w Szczecinie

W tym roku lotnisko w Szczecinie straciło sezonowe połączenia do Bristolu, Edynburga i Liverpoolu. Jak informują władze lotniska, loty na tych trasach wrócą jednak już na wiosnę. Szczecin będzie oferował zimą pięć połączeń, do Dublina i Londynu z Ryanairem, Stavanger i Oslo (Torp) z Wizz Aire oraz loty do Warszawy z LOT-em.

Połączenia z portu lotniczego we Wrocławiu

Tej zimy pasażerowie wrocławskiego lotniska mogą wybierać spośród 24 regularnych połączeń, wśród nich znalazło się aż 19 połączeń oferowanych przez tanich przewoźników – linie Wizzair i Ryanair.

- Nadchodzący sezon zimowy będzie nieco bogatszy od ubiegłorocznego – wyjaśnia prezes portu Dariusz Kuś. – Nowości linii niskokosztowych to loty do Rzymu i Barcelony, które na tyle dobrze sprawdziły się w sezonie letnim, że Ryanair postanowił utrzymać je w zimowej ofercie. Przewoźnik zdecydował też o uruchomieniu dwóch dodatkowych rejsów na niezwykle popularnych we Wrocławiu trasach do Londynu (Stansted) i Dublina. W sezonie zimowym do pierwszego miasta będziemy mogli polecieć dziewięć razy w tygodniu, a do drugiego cztery razy.

W sezonie zimowym zawieszone zostają połączenia typowo sezonowe, m.in. do Alicante, Malagi, Bournemouth, Wenecji, na Kretę i Maltę. Te kierunki wrócą do letniego rozkładu lotów już na wiosnę. Ryanair zadecydował w tym sezonie o zawieszeniu połączenia do Malmö, a Wizz Air do Oslo Torp. W przypadku połączeń krajowych Eurolot zawiesił do Gdańska.

Połączenia z portu lotniczego w Zielonej Górze

Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym tylko jedno połączenie regularne – są to loty do Warszawy. Połączenie obsługiwane jest codziennie oprócz sobót przez linię Sprint Air. Tak w lecie, jak i w zimie.

Źródło: Tanie-loty.com.pl

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie