Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Zima spowalnia Londyn, Frankfurt i Paryż

Zima spowalnia Londyn, Frankfurt i Paryż

21 stycznia 2013

Kilkanaście samolotów dotarło w niedzielę z opóźnieniem na Lotnisko Chopina, inne w ogóle odwołano. Dotyczyło to głównie lotów z Frankfurtu nad Menem oraz Londynu, Paryża, Kijowa. Rzecznicy tych zagranicznych lotnisk podkreślali, że dziś również pasażerowie będą musieli liczyć się z opóźnieniami.

Be Sociable, Share!


Kilkanaście samolotów dotarło w niedzielę z opóźnieniem na Lotnisko Chopina, inne w ogóle odwołano. Dotyczyło to głównie lotów z Frankfurtu nad Menem oraz Londynu, Paryża, Kijowa. Rzecznicy tych zagranicznych lotnisk podkreślali, że dziś również pasażerowie będą musieli liczyć się z opóźnieniami.
Sytuacji winny jest atak zimy, który paraliżuje sporą część Europy. Największe problemy mają lotniska we Frankfurcie nad Menem, paryskie Orly i Roissy-Charles de Gaulle i podlondyńskie Heathrow. Na Okęcie z opóźnieniem docierają też samoloty z Amsterdamu i Duesseldorfu.

„Takiej warstwy lodu na samolotach nie widzieliśmy”

Na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie odwołano wczoraj aż 292 loty. Wiele samolotów wyleciało z opóźnieniem. Władze lotniska ostrzegały pasażerów, by sprawdzili w internecie, jaki jest status ich lotu i bez potrzeby nie przyjeżdżali zbyt wcześnie na lotnisko. O 16.30 lotnisko zostało zamknięte. – Warstwa lodu na samolotach jest tak gruba, że nie da się go usunąć – powiedział rzecznik Fraportu.

Jak dodał wczoraj rzecznik, dziś należy liczyć się z „utrudnieniami na lotnisku”. – Takiej warstwy lodu na samolotach jeszcze nie widzieliśmy – podkreślił.

W Niemczech również lotnisko w Stuttgarcie, stolicy Badenii-Wirtembergii, musiało anulować niektóre połączenia. Atak zimy był przyczyną chaosu także na drogach na południu Niemiec. Na terenie Badenii-Wirtembergii doszło do 800 wypadków drogowych. Rannych zostało 30 osób.

Możliwe kolejne zakłócenia

Z kolei w Paryżu obsługa lotnisk ma problem z usuwaniem śniegu, którego opady są wyjątkowo duże. Około 40 proc. lotów z lotnisk Orly i Roissy-Charles de Gaulle zostało odwołanych na żądanie Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC). I tu administracja lotnisk radzi pasażerom, by zanim pojadą na lotnisko, upewnili się, czy ich lot nie został wstrzymany. Jej rzeczniczka ostrzegła zarazem, że ze względu na złą pogodę „możliwe są kolejne zakłócenia”.

Roissy-Charles de Gaulle to największy paryski terminal, Orly jest głównym francuskim portem lotniczym obsługującym połączenia w ruchu krajowym.

Linie Air France ogłosiły, że gwarantują wszystkie rejsy dalekodystansowe, ale tylko 60 proc. lotów na krótki i średni dystans. Możliwe są też opóźnienia i odwołania lotów w ostatniej chwili – ostrzegł ten przewoźnik.

Heathrow jak obóz uchodźców

Trzeci dzień z rzędu z zimą przegrywa lotnisko Heathrow pod Londynem. 20 proc. odlotów i przylotów (260 na około 1300) wyznaczonych na niedzielę zostało odwołanych. Wielu pasażerów koczuje na lotnisku czekając na odlot. W sobotę odwołano 111 połączeń, w piątek ponad 400 odlotów i przylotów. W wypowiedziach pasażerowie dają wyraz swej frustracji. Jeden z nich porównał Heathrow do obozu dla uchodźców.

W 2010 r., gdy z powodu opadów śniegu Heathrow musiał się całkiem zamknąć, operator lotniska zainwestował 36 mln funtów w sprzęt do odśnieżania. Można się spodziewać, że wieczorne przyloty z Heathrow na lotnisko Chopina będę opóźnione.

Na podstawie: Gazeta.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 365

Tagi: , , , ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie