Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Zaginiony samolot porwany?

14 marca 2014

Według danych z radarów wojskowych zaginiony samolot malezyjskich linii lotniczych leciał nad Półwyspem Malajskim w kierunku archipelagu Andamany na Oceanie Indyjskim. Informacje te agencji Reuters przekazało źródło zbliżone do śledztwa.

Be Sociable, Share!


Według danych z radarów wojskowych zaginiony samolot malezyjskich linii lotniczych leciał nad Półwyspem Malajskim w kierunku archipelagu Andamany na Oceanie Indyjskim. Informacje te agencji Reuters przekazało źródło zbliżone do śledztwa.
Według źródeł agencji niezidentyfikowany samolot – wyraźnie pilotowany przez dobrze wyszkolonego specjalistę – leciał pomiędzy punktami nawigacyjnymi w kierunku wysp leżących na Oceanie Indyjskim. Prawdopodobnie był to właśnie zaginiony boeing 777.

Gdy maszyna znikała z radarów wojskowych, jej pozycja wskazywała na to, że prawdopodobnie celowo została skierowana ku Andamanom.

 Indie przeszukują bezludne wyspy

Dziś Indie rozpoczęły poszukiwania samolotu na kilkuset bezludnych wyspach w Archipelagu Andamany. – Tylko 37 z 572 wsyp archipelagu zamieszkują ludzie. Resztę z nich pokrywa dżungla. Siły powietrzne zaangażowane w poszukiwania samolotu używają do tego detektorów ciepła – powiedział porucznik Harmit Singh, rzecznik indyjskich wojsk.

Porucznik oświadczył, że na żadnej z wysp nie ma lądowiska dla samolotów, a decyzja o wszczęciu poszukiwań została podjęta właśnie dlatego, że wyspy są bezludne.

Poszukiwania samolotu rozpoczęły się dziś o godz. 9, ale od tego czasu nie przyniosły żadnych rezultatów – poinformował Singh.

Poszukiwania nad Morzem Andamańskim i Oceanem Indyjskim

Wcześniej anonimowa osoba zbliżona do dochodzenia – wyższy rangą przedstawiciel policji malezyjskiej – powiedziała dziennikarzom Reutersa, że śledczy coraz bardziej biorą pod uwagę hipotezę, że samolot celowo został sprowadzony z pierwotnej trasy prowadzącej z Kuala Lumpur do Pekinu. Informator podkreśla, że może chodzić o sabotaż lub porwanie.

W rezultacie, jak podały źródła, nasilono poszukiwania w rejonie Morza Andamańskiego i Oceanu Indyjskiego. Malezja zwróciła się o nieprzetworzone dane z radarów do sąsiednich krajów: Tajlandii, Indonezji i Indii, które mają bazę lotniczą na Andamanach.

Po zniknięciu z radarów leciał przez 4 lub 5 godzin

Wcześniej anonimowy amerykański urzędnik poinformował agencję Associated Press, że po zniknięciu z cywilnych radarów należący do Malaysia Airlines boeing 777 wysyłał słabe sygnały, które przez kilka godzin odbierały satelity komunikacyjne.

Wczoraj pracownik Pentagonu, z którym rozmawiali dziennikarze ABC News, stwierdził, że według USA boeing mógł rozbić się na Oceanie Indyjskim. Poinformował, że dane wskazują na lot przez jeszcze cztery lub pięć godzin po zniknięciu z radarów. USA wysyłają do obszaru planowanych poszukiwań niszczyciel USS „Kidd”, który powinien dotrzeć w ten rejon w ciągu 24 godzin

Samolot zniknął w sobotę

W czwartek „Wall Street Journal” podał, że według podejrzeń amerykańskich śledczych Boeing 777 mógł lecieć po utracie kontaktu z kontrolerami lotów jeszcze przez cztery godziny. Jednak minister transportu Malezji Hishamuddin Hussein uznał, że te doniesienia są fałszywe.

Boeing 777 wyleciał do Pekinu ze stolicy Malezji Kuala Lumpur w sobotę. Godzinę po starcie zniknął z cywilnych radarów nad Morzem Południowochińskim między Malezją a Wietnamem. Na pokładzie było 239 osób

„Ściśle współpracujemy z USA”

Dziś odbył się briefing prasowy władz Malezji. Przedstawiciele rządu poinformowali, że ściśle współpracują z USA w celu odnalezienia samolotu i zbadania okoliczności jego zaginięcia. – Zespół amerykańskich badaczy wypadków lotniczych, prowadzony przez ekspertów Krajowego Zarządu Bezpieczeństwa Transportu, przybył w weekend do Malezji, aby pomóc nam w odkryciu, co stało się z lotem 370 – powiedział przedstawiciel rządu.

Urzędnik dodał, ze obszar poszukiwań rozciąga się od Morza Południowochińskiego do Oceanu Indyjskiego.

gazeta.pl

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie