Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Wizz Air wprowadza opłaty za bagaż podręczny

3 października 2012

Największy tani przewoźnik lotniczy w Polsce wprowadza sięgającą 10 euro opłatę za większy bagaż podręczny. Tłumaczy, że mniej bagażu na pokładzie usprawni wsiadanie do samolotów. Na pocieszenie przewoźnik obiecuje, że obniży ceny biletów lotniczych o 5 euro.

Be Sociable, Share!


Największy tani przewoźnik lotniczy w Polsce wprowadza sięgającą 10 euro opłatę za większy bagaż podręczny. Tłumaczy, że mniej bagażu na pokładzie usprawni wsiadanie do samolotów. Na pocieszenie przewoźnik obiecuje, że obniży ceny biletów lotniczych o 5 euro
Wizz Air w tym roku ma przewieźć w sumie 12 mln pasażerów, w tym w Polsce około 4,35 mln osób. W 2011 r. według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego Wizz Air był drugim po LOT największym przewoźnikiem lotniczym w naszym kraju. Podobnie jak irlandzki Ryanair Wizz Air szczyci się niskimi cenami biletów. Pasażer rzeczywiście płaci mało, ale tylko jeśli spełni odpowiednie warunki. Za każde dodatkowe usługi, np. opłaty kartą kredytową czy zabranie bagażu rejestrowanego, musi płacić, i to słono. Przykładowo opłata za rezerwację MasterCard lub Visa kosztuje 36 zł, a opłata za nadawany bagaż minimum 68 zł (poza sezonem).

Do tej pory dużo pasażerów korzystało z możliwości wniesienia na pokład darmowego bagażu podręcznego o wymiarach do 55 x 40 x 20 cm. Była to mała walizka o pojemności 44 litrów. Ale Wizz Air zdecydował, że od 4 października pasażerowie rezerwujący bilety na loty po 24 października za większy bagaż podręczny będą musieli płacić 10 euro. Chodzi o bagaż o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 cm, czyli o pojemności 63 litrów. Ale uwaga! Opłata będzie wyższa, jeśli bagaż zgłosimy dopiero na lotnisku: wyniesie 20 euro przy punkcie odprawy pasażerów na lotnisku i 30 euro, jeśli zgłosimy za duży bagaż dopiero przy wejściu do samolotu. Może się więc okazać, że cena bagażu podręcznego przewyższy cenę biletu lotniczego.

Darmowy będzie tylko bagaż podręczny nieprzekraczający wymiarów 42 x 32 x 25 cm. To wymiary niewielkiego plecaka o pojemności 33,6 litra.

Wizz Air tłumaczy, że nowa polityka bagażowa ma usprawnić proces wchodzenia pasażerów na pokład samolotu. Do tej pory zdarzało się, że samoloty miały opóźnienia z powodu zwłoki, gdy np. bagaż z pokładu, który nie mieścił się do schowków nad głowami pasażerów, trzeba było przekładać do luku bagażowego. Linia nową strategię bagażową wypróbowała już na połączeniu Katowice – Londyn Luton. Tam takie zasady obowiązywały od początku sierpnia. – Przewieźliśmy na tej linii 20 tys. pasażerów w 5 tygodni. Nie było opóźnień z powodu bagażu. Było o 20 proc. mniej dużych toreb na pokładach samolotów – mówi György Abrán, dyrektor handlowy Wizz Air.

Przedstawiciele Wizz Air nową politykę bagażową tłumaczą „wygodą pasażerów”. – Pasażerowie płacą za to, z czego korzystają. Mają zawsze wybór – mówi Abrán. W ramach rekompensaty przewoźnik obiecuje obniżyć o 5 euro ceny biletów lotniczych droższych niż 8,99 euro w jedną stronę. Wizz Air szacuje, że za większy bagaż podręczny na pokładzie będzie chciała zapłacić jedna czwarta pasażerów. Łatwo policzyć, że rocznie da to przewoźnikowi 30 mln euro. – Przeznaczymy te wpływy na obniżenie cen biletów – zapewnia György Abrán. A pasażerowie muszą trzymać go za słowo.

wizzair.com

Be Sociable, Share!

Wizyt: 353

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie