Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Wejdziemy do Schengen 31 grudnia 2007

7 grudnia 2006

Już na początku przyszłego roku nie będziemy musieli przechodzić kontroli na granicach z pozostałymi państwami UE. Niestety do strefy Schengen wejdziemy jednak nieco spóźnieni. We wtorek w Brukseli został ustalony ostateczny kalendarz rozszerzenia strefy Schengen. Zniesienie kontroli granicznych na przejściach lądowych i morskich ma nastąpić 31 grudnia 2007 r. Może to się odbyć o północy, dzięki czemu można będzie powiedzieć, że w Schengen znajdziemy się w przyszłym roku. Według poprzednich ustaleń do Schengen mieliśmy wejść w październiku 2007 r.

Be Sociable, Share!


Spodziewano się jednak jeszcze większych opóźnień z powodu poślizgów w pracach nad nowym systemem informatycznym (tzw. SIS II). Mówiono nawet o rocznym przesunięciu terminu wejścia do strefy. Na szczęście w końcu okazało się, że ósemka nowych krajów UE (bez Malty i Cypru) może podłączyć się do starego systemu informatycznego (czyli SIS I). Koszt rozbudowy starego systemu w przypadku Polski będzie wynosił około 200 tys. euro. Jednocześnie potrwają prace nad wdrażaniem SIS II.

Dla Polaków wejście do strefy oznacza koniec kolejek na przejściach granicznych. Będziemy mogli się poczuć pełnoprawnymi Europejczykami. Niestety trochę później nastąpi zniesienie kontroli dokumentów na lotniskach. Ze względów technicznych może to nastąpić w marcu 2008 r., wraz ze zmianą czasu z zimowego na letni.

/KY/ na podstawie Gazety Wyborczej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 6 127

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie