Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Ważny element podróży – bagaż

7 lipca 2008

Podczas wylotu na wakacje często zdarza się, że pasażerowie muszą zostawić część swojego bagażu na lotnisku. Okazuje się bowiem, że chcą na pokład samolotu wnieść przedmioty zabronione. Kłopotów można by było uniknąć, wiedząc przed odlotem, co można, a czego nie wolno zabierać ze sobą w podróż lotniczą.

Be Sociable, Share!


Na pewno nie wolno przewozić w bagażu głównym materiałów wybuchowych i substancji łatwo palnych, substancji chemicznych i toksycznych, akumulatorów, farb, rozpuszczalników. Jeszcze więcej zakazów dotyczy bagażu podręcznego. Na pokład samolotu nie wolno zabierać płynów w opakowaniach nie większych niż 100 ml. Muszą one być umieszczone w przezroczystej torebce plastikowej o pojemności jednego litra. Dozwolone jest natomiast wnoszenie płynów potrzebnych pasażerowi z przyczyn zdrowotnych. Na pokład można wnosić płyny kupione na lotnisku w strefie wolnocłowej. Jeśli nabyliśmy je przed kontrolą, muszą być zaplombowane w plastikowej torebce.

Ponadto nie można wnosić do samolotu przedmiotów z ostrymi końcami (noże, żyletki, scyzoryki, nożyczki, pilniczki do paznokci), broni, przedmiotów mogących powodować obrażenia (kijów golfowych, baseballowych, bilardowych, hokejowych, wędek oraz sprzętu służącego do walki wręcz).


W przypadku podróży z małymi dziećmi trzeba za każdym razem sprawdzać informacje każdego z przewoźników. Zwykle linie lotnicze za podróż dziecka do lat 2 pobierają opłaty mniejsze niż za dorosłego (np. 10 proc. opłaty za dorosłego w Lufthansie, LOT). Dzieci powyżej dwóch lat także mają zniżki, ale nie wszystkie linie je stosują.


Zwierzęta muszą być przewożone w specjalnych pojemnikach do przewozu zwierząt. W zależności od polityki linii lotniczej, zwierzę o kreślonych gabarytach i masie można przewozić w kabinie pasażerskiej, bądź w luku bagażowym. Za każdym razem jednak trzeba to zgłosić przed podróżą oraz mieć przy sobie odpowiednie dokumenty weterynaryjne. 


Sporym wydatkiem jest przewóz np. instrumentów muzycznych czy sprzętu sportowego. Kosztuje to zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od przewoźnika, wielkości sprzętu czy długości trasy. Sprzęt musi być specjalnie przygotowany do lotu (np. w przypadku roweru – spuszczone powietrze z kół, wykręcone pedały, przekręcona kierownica).


Wracając z wakacji trzeba pamiętać, że nie wolno ze sobą zabierać wyrobów ze zwierząt lub żywych zwierząt wpisanych na listę gatunków chronionych. Za złamanie tego zakazu może grozić nawet kara więzienia. Nie wolno także zabierać ze sobą np. kawałków rafy koralowej, muszli, wyrobów ze skóry węża czy krokodyla, ani figurek z kości słoniowej. 
 
Pamiętajmy także, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki na lotnisku. Oprócz tego, że walizka może stać się łupem złodzieja, często pozostawiony bagaż jest przyczyną opóźnień bądź alarmów na lotnisku. W tym ostatnim przypadku, właścicielowi grozić może grzywna w wysokości 500 zł.


Na podstawie Gazety Wyborczej

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 233

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie