Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Warto mieć polisę na wypadek utraty bagażu

21 maja 2010

Na europejskich lotniskach codziennie ginie 10 tys. sztuk bagażu. Podróżny w takiej sytuacji może złożyć reklamację u przewoźnika. Ale może też dochodzić odszkodowania, jeżeli posiada wykupioną polisę ubezpieczeniową.

Be Sociable, Share!


W przypadku zagubienia bagażu linia lotnicza ma obowiązek wypłaty odszkodowania wysokości 20 dolarów za każdy kilogram bagażu. Nie ma przy tym znaczenia faktyczna wartość utraconych rzeczy. Regulacje międzynarodowe mówią, że podróżny może domagać się od przewoźnika maksymalnie ok. 1200 euro. W praktyce wypłacane kwoty są o wiele niższe.

W jaki sposób dokonuje się reklamacji?


Reklamacja powinna być złożona w formie pisemnej. Należy określić w niej wysokość strat poniesionych z powodu utracenia bagażu oraz kosztów niezbędnych z tego powodu zakupów (potwierdzonych rachunkami bądź paragonami) . Do reklamacji dołączamy kopię naklejki bagażowej oraz kopię tzw. dokumentu PIR (wydawanego na lotnisku w przypadku zagubienia bagażu).


Niestety zdarza się, że linia lotnicza nawet nie odpowiada na reklamację bądź odpowiedź jest dla podróżnego niezadowalająca. Wówczas można zwrócić się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego oraz polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Do tych organów można składać skargi na przewoźników, do których należy dołączyć kopię korespondencji z przewoźnikiem związanej z reklamacją.


Przezorni pasażerowie mogą wykupić przed wylotem polisę na wypadek utraty bagażu. Jej koszt wynosi ok. 40 zł, a gdy linia zagubi nasz bagaż towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nawet kilkakrotnie więcej niż standardowe odszkodowanie. Ubezpieczenie jest szybsze, łatwiejsze i tańsze niż dochodzenie swoich praw na drodze reklamacji.


Niektóre polisy gwarantują np. odszkodowanie w wysokości 1000 euro oraz refundację zakupów pierwszej potrzeby do kwoty 100 euro. Polisa może obejmować także koszty leczenia za granicą.


Na podstawie Gazety Wyborczej

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 366

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie