Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Walka samolotów z promami

10 kwietnia 2006

Tanie linie lotnicze zaczynają walkę z przewoźnikami morskimi. Chcą odebrać pasażerów bałtyckim promom. Ryanair i Wizz Air uruchomiły z gdańskiego lotniska loty do Sztokholmu. To właśnie Gdańsk jest głównym portem, z którego pływają promy do Skandynawii.

Be Sociable, Share!


Tylko w ub.r. na czterech stałych liniach promowych łączących Polskę ze Szwecją podróżowało 947 tys. pasażerów, którzy w kasach armatorów zostawili kilkaset milionów złotych. Ci pasażerowie to łakomy kąsek dla linii lotniczych.


Jak linie lotnicze chcą odebrać pasażerów loniom promowym? Przede wszystkim ceną lotu: najtańszy bilet Ryanair z Gdańska do Sztokholmu, razem z podatkami i opłatami lotniskowymi, można kupić już za 54 zł, bilet Wizz Air jest minimalnie droższy – przelot kosztuje zapłacimy 69 zł. To i tak znacznie taniej niż skorzystanie z promu. Bilet dla jednej osoby (bez miejsca w kabinie) na prom Polferries kosztuje ok. 235 zł, a na jednostce Stenaline – 180 zł. Oprócz ceny dodatkowym atutem lotów samolotami jest czas podróży, który wynosi ok. 1,5 godziny.


Przewoźnicy promowi twierdzą, że dla osób decydujących się płynąć promem czas podróży wcale nie jest najważniejszym czynnikiem. Dla takich osób ważne jest to, że mogą podróżować promem i zabrać ze sobą samochód. „Tylko my możemy zabrać na pokład samochód, który ze względu na wielkie przestrzenie Skandynawii i słabo rozwinięty transport publicznych jest turystom wręcz nieodzowny. Zainteresowanie klientów jest tak duże, że musieliśmy przebudować np. prom „Stena Baltica”, aby mógł zabrać więcej aut” – twierdzi Agnieszka Zembrzycka, specjalista ds. komunikacji Stena Line. Prezes Polferries Jan Warchoł wskazuje inne zalety podróży prmoem przyciągające pasażerów: doskonała kuchnia, elegancka obsługa, tanie sklepy i morze rozrywki, której ilość w każdej chwili można przecież zwiększyć. No i podróż promem sama w sobie oraz  obcowanie z morzem też jest źródłem przeżyć.


Kto zwycięży w tej walce pokaże czas i preferencje pasażerów.


 


/Gazeta Wyborcza/


 

Be Sociable, Share!

Wizyt: 6 180

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie