Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

WAKACJE: Co zrobić, by nie przepłacić za bilet lotniczy

3 czerwca 2008

Czyli praktyczny poradnik umożliwiający tanie latanie – Wakacje coraz bliżej. Wiele osób na miejsce wypoczynku decyduje się dotrzeć samolotem. Co zrobić, by koszty związane z lotem były jak najmniejsze? Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji?

Be Sociable, Share!


Cena biletu lotniczego nie jest stała. Podlega ona ciągłym zmianom ze względu na koszty działalności przewoźników czy też liczbę chętnych do latania. Nie tylko przewoźnik i klasa przelotu ma wpływ na jej wysokość. Cena biletu może się różnić z dnia na dzień nawet o kilkanaście procent.

Im wcześniej tym taniej
Przy rezerwacji biletu należy pamiętać, że im wcześniej kupujesz bilet, tym taniej lecisz. Bardzo atrakcyjne oferty można znaleźć 6 miesięcy przed wylotem, a cena biletu zaczyna gwałtownie rosnąć już 3 miesiące przed podróżą.  


Sprawdź kilka dat wylotu
Pamiętajmy też, że ceny biletów mogą się od siebie bardzo różnić w zależności od dat wylotu i powrotu, a nawet pory dnia. Czasami warto przesunąć datę swojej podróży o 1-2 dni lub wybrać lot poranny, żeby zarezerwować tańszy bilet.


Linie lotnicze
Ceny biletów różnią się znacznie w różnych liniach lotniczych. Ważne jest też jakie lotnisko wylotu/powrotu wybierzemy. Na trasie Warszawa-Londyn, inna może być cena, gdy polecimy do London Gatwick, a inna do London Heathrow.
Najwięcej tanich taryf dotyczy dużych lotnisk przesiadkowych (tzw. hubów). Nie należy także wykluczać lotów z przesiadką, które mogą być tańsze od lotów bezpośrednich.


Reguła niedzieli
W przypadku wyjazdów za granicę, należy pomyśleć o tym, aby planowana przez nas podróż zawierała w sobie noc z soboty na niedzielę. Jest to tzw. Sunday Rule, dzięki której przelot zazwyczaj jest tańszy.


Wcześniej zaplanuj podróż
Ważne jest także, aby kupić bilet w obie strony. Często bilet w jedną stronę jest droższy niż bilet tam i z powrotem, warto jest więc zaplanować wcześniej powrotną podróż.


Zapłać od razu
Istotne jest również, aby jak najszybciej po rezerwacji w internecie dokonać płatności.


„Dopiero wystawienie biletu lotniczego, które odbywa się po zarejestrowaniu płatności, gwarantuje, że cena się nie zmieni. Istotne jest więc, aby klient opłacił swój bilet możliwie prędko, gdyż to zapewni taryfę znalezioną w serwisie” – mówi Michał Wrodarczyk, prezes zarządu FRU.pl.


Specjalne zniżki
Gdy podróżujesz z dziećmi lub osobami starszymi zadbaj o to, aby przewoźnik nie zapomniał o przysługującej im zniżce. Dzieci do 2 lat płacą zwykle 10% ceny biletu (połączenia krajowe z LOT gratis, jeśli podróżują na kolanach osoby dorosłej), dzieci w przedziale wiekowym 2-12 lat są objęte zniżką 25-35%, a osoby powyżej 60 roku życia zazwyczaj otrzymują zniżkę w wysokości 10% ceny biletu. Młodzież do 26 lat na części połączeń może także liczyć na specjalna taryfę.


Nie daj się nabrać
Nigdy nie odczytuj promocji zamieszczonych billboardach dosłownie i nie traktuj zawartych tam informacji jako ceny biletu. Pasażer przed zawarciem umowy przewozu z tanimi liniami lotniczymi, powinien dokładnie zapoznać się z jej treścią. Należy sprawdzić, czy nie zawiera niedozwolonych klauzul umownych, które naruszają prawa klienta. Szczególnie istotne są postanowienia dotyczące rezerwacji, zakupu, ceny biletów i składania reklamacji.


Jeżeli chcesz zobaczyć, ile bilet będzie naprawdę kosztował (łącznie z opłatami lotniskowymi i podatkami), dokonaj próbnej rezerwacji w internecie. Istnieją serwisy, gdzie można sprawdzić w ten sposób prawie wszystkie linie lotnicze. Próbne rezerwowanie lotów nic nie kosztuje. Zakup dokonuje się tylko i wyłącznie po podaniu numeru karty kredytowej i nazwiska pasażera.


Porównuj oferty
Przy poszukiwaniu najtańszych połączeń, nie należy koncentrować się wyłącznie na usługach tanich przewoźników. Zdarza się, że regularni przewoźnicy oferują na określonych trasach promocyjne ceny, które mogą być nawet niższe od tych proponowanych przez tanie linie lotnicze.


Źródło: serwis www.fru.pl


/L/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 3 044

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie