Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

W. Brytania: Od wtorku znów z bagażem podręcznym

14 sierpnia 2006

Rząd brytyjski poinformował, że „w rezultacie zmniejszenia zagrożenia terrorystycznego od wtorku do odlatujących z Wielkiej Brytanii samolotów będzie można wnosić standardowy bagaż podręczny”. Bagaż podręczny nie będzie mógł przekraczać standardowych rozmiarów 45 na 35 na 16 centymetrów. Do samolotów znów będzie można wnosić laptopy i urządzenia elektryczne. Zakazane nadal płyny obejmują również pastę do zębów, żel do włosów, perfumy, dezodoranty, piankę do golenia i aerozole.

Be Sociable, Share!


Decyzję o obniżeniu poziomu zagrożenia z „krytycznego” na „poważny” podjęło Połączone Centrum ds. Terroryzmu i Analiz (JTAC), agencja rządowa grupująca brytyjskich specjalistów ds. terroryzmu z policji, wywiadu i kontrwywiadu.

„Chciałbym podkreślić, że choć poziom zagrożenia zmniejszył się, nie oznacza to, że zagrożenie minęło” – oświadczył brytyjski minister spraw wewnętrznych John Reid.Linie lotnicze easyjet przesłaly redakcji Air-europa.pl poniższe porady dla pasażerów.


Niestety cały czas nie jest jasne, które lotniska wprowadziły zmiany w odprawie pasażerskiej. Dlatego przedstawiamy następujące wyjaśnienia.Nowe, niższy poziom bezpieczeństwa wprowadzają następujące lotniska w Wielkiej Brytanii:


Aberdeen, Bristol, Belfast, Edynburg, Glasgow, Inverness, Liverpool,
Londyn Luton, Londyn Stansted, Newcastle, Nottingham East Midlands.Pasażerowie rozpoczynający swoją podróż z powyższych lotnisk mogą zabrać na pokład samolotu JEDNĄ sztukę bagażu, która nie może przekraczać następujących wymiarów: 45 cm długości, 35 cm wysokości i 16 cm szerokości. Takie wymiary w przybliżeniu posiada standardowa torba na laptopa.Nadal obowiązuje zakaz wnoszenia na pokład samolotów jakichkolwiek płynów poza wymienionymi poniżej:


?         leki konieczne pasażerowi w czasie lotu (np. dla diabetyków) – oprócz lekarstw w płynie, chyba, że zostanie potwierdzona ich autentyczność;


?         pokarm dla niemowląt i mleko (pasażer podróżujący z dzieckiem będzie proszony o próbne spożycie zawartości z każdej butelki) .UWAGA: Znaczenie płyn obejmuje również: żele, pasty, mieszaniny płynów i ciał stałych oraz zawartości następujących opakowań: pasty do zębów, żele do włosów, napoje, zupy, syropy, perfumy, dezodoranty, pianki do golenia, aerozole itp.Punkty kontrolne na lotniskach


W celu usprawnienia procedur kontroli na lotniskach prosimy pasażerów, by nie umieszczali w swoim bagażu pokładowym żadnych przedmiotów zawierających płyny (np. butelek, flakonów, tubek, puszek, opakowań plastykowych itd.).Wszystkie laptopy i przedmioty elektryczne muszą zostać wyjęte z bagażu podręcznego oraz wszelkich opakowań i poddane prześwietleniu promieniami rentgenowskimi.


Wózki dziecięce oraz sprzęt pomagający w chodzeniu mogą być wnoszone na pokład samolotu po uprzednim prześwietleniu ich promieniami rentgenowskimi. Wózki inwalidzkie również są dozwolone na pokładzie, ale będą dokładnie przeszukane.Lotnisko Londyn Gatwick wprowadzi powyższe regulacje we Wtorek, 15 sierpnia o godzinie 5:00.W związku z tym pasażerowie rozpoczynający swoją podróż z tego lotniska powinni przepakować bagaż podręczny do bagażu rejestrowego. Jako bagaż podręczny będą dopuszczone wyłącznie niezbędne rzeczy, pod warunkiem, że będą one zapakowane w całkowicie przezroczyste, plastykowe torby. Torby te będą rozdawane na lotniskach. Wszystkie pozostałe rzeczy muszą zostać umieszczone w bagażu rejestrowanym i wraz z nim oddane przy stanowisku odprawy.Jako bagaż podręczny, na pokład samolotu mogą zostać zabrane wyłącznie rzeczy wymienione poniżej (pod warunkiem, że będą zapakowane w całkowicie przezroczystej plastykowej torbie, nie wolno niczego wnosić w kieszeniach):


?         portfele oraz portmonetki wraz z zawartością (np. pieniądze, karty kredytowe, dowody tożsamości – żadnych torebek);


?         dokumenty konieczne do podróży (np. paszporty i bilety lotnicze


?         leki konieczne pasażerowi w czasie lotu (np. dla diabetyków) – oprócz lekarstw w płynie, chyba, że zostanie potwierdzona ich autentyczność;


?         okulary i okulary przeciwsłoneczne, bez etui;


?         szkła kontaktowe, bez płynu do soczewek 


?         osoby podróżujące z niemowlętami mogą zabrać: pokarm, mleko (pasażer podróżujący z dzieckiem będzie proszony o próbne spożycie zawartości z każdej butelki) oraz przedmioty higieniczne konieczne w czasie podróży (pieluchy, chusteczki higieniczne, kremy oraz torby na zużyte pieluchy);


?         przybory higieny osobistej dla kobiet, pod warunkiem, że są bez opakowania (np. tampony, podpaski, chusteczki higieniczne);


?         chusteczki higieniczne i/lub chustki do nosa (bez pudełek);


?          klucze (bez elementów elektronicznych).Ponadto, aby przyspieszyć procedury związane ze sprawdzaniem bagażu rejestrowego easyJet prosi swoich pasażerów, aby zgłaszali do odprawy TYLKO JEDNĄ SZTUKĘ BAGAŻU REJESTROWANEGO. Dzięki temu mniejsza ilość bagażu trafi do lotniskowych systemów kontroli.Pasażerowie podróżujący linią easyJet nadal proszeni są o zgłaszanie się do odprawy przed lotem, tak wcześnie jak to możliwe. Stanowiska odprawy easyJet otwierane są na 3 godziny przed planowaną godziną odlotu i będą zamykane dokładnie 40 minut przed startem samolotu. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że nowe procedury bezpieczeństwa wydłużyły czas między odprawą a wejściem na pokład samolotu, dlatego radzimy, aby pasażerowie zgłaszali się do odprawy tak wcześnie jak to możliwe.Pasażerowie muszą również pamiętać, że poziom bezpieczeństwa różni się w zależności od lotniska:


Na lotniskach we Francji, Niemczech (tylko w Dortmundzie), Grecji i we Włoszech bagaż ręczny jest zabroniony we wszystkich lotach.Na lotniska w następujących krajach stosowane są standardowe procedury bezpieczeństwa*, ale z dodatkowymi ograniczeniami:


Chorwacja, Dania, Estonia, Niemcy (poza lotniskiem w Dortmundzie), Irlandia, Irlandia Północna, Węgry, Maroko, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria oraz Turcja.*Każdy pasażer może zabrać ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu ręcznego o maksymalnych wymiarach 55 cm długości, 40 cm wysokości i 20 cm szerokości. Nie ma ograniczenia wagowego, ale pasażer musi być w stanie sam umieścić bagaż w schowku ponad siedzeniem. Poza tym na pokład można wnieść torebkę, płaszcz, parasol, towary zakupione w sklepie wolnocłowym, laptopy oraz mały sprzęt fotograficzny.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 11 425

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie