Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Tradycyjnych linii

Unia oskarża przewoźników o zmowę

29 grudnia 2007

Tuż przed świętami urząd ds. nadzoru nad konkurencją w UE rozpoczął postępowanie antymonopolowe przeciwko niektórym przewoźnikom lotniczym. Wśród linii, którym zarzucono uczestnictwo w kartelu ustalającym ceny za przewóz ładunków w transporcie powietrznym są m. in. British Airways, Air France-KLM oraz Japan Airlines. Niektórzy przewoźnicy, tacy jak British Airways, Korean Air i Quanta, w wyniku postępowania, prowadzonego przez władze antymonopolowe w USA przyznali się m.in. do wspólnego ustalania opłat za przewóz ładunków i muszą zapłacić duże grzywny.

Be Sociable, Share!


Natomiast Lufthansa została warunkowo wyłączona z oskarżenia, zarówno prowadzonego w zeszłym roku w USA, jak i trwającego w UE. Była bowiem pierwszą firmą, która całkowicie współpracowała z władzami i przyznała się do udziału w kartelu. Niemiecki przewoźnik zapłacił 85 mln dol. grzywny.

Komisja Europejska przed świętami wystosowała oficjalne zastrzeżenia do nieokreślonej dokładnie liczby przewoźników powietrznych, którzy są podejrzani o udział we wspólnym ustalaniu stawek za fracht lotniczy. Oznacza to formalne rozpoczęcie sprawy przeciwko stronom, podejrzewanym o złamanie przepisów o konkurencji.

Jeżeli firmy, do których zwróciła się Komisja, przyznają się do uczestnictwa w porozumieniu cenowym, lub zostanie im to udowodnione, to będą musiały zapłacić grzywny proporcjonalne do rozmiarów sprzedaży na rynku objętym takimi manipulacjami. Wysokość kar zależy również od tego, jak długo funkcjonował kartel. Kary nie mogą jednak przewyższać 10 proc. rocznych obrotów ukaranych firm.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 561

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie