Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Unia nie da pieniędzy na wszystkie lotniska

2 czerwca 2007

Komisji Europejskiej nie podobają się wszystkie projekty budowy lotnisk regionalnych w Polsce. KE nie chce m.in. lotnisk w Kielcach, Opolu i na Podkarpaciu. Od decyzji Komisji zależy czy uda się pozyskać fundusze na nowe inwestycje w latach 2007 – 2013. Opole chce pozyskać ze środków unijnych 10 mln euro na rozwój portu w Kamieniu Śląskim. KE stwierdziła, że zgodzi się na wydanie tych pieniędzy pod warunkiem, że inwestycja znajdzie się w planach rządowych. Samorząd zakłada, że lotnisko będzie corocznie przyjmować około 150 tys. podróżnych.

Be Sociable, Share!


Region Podkarpacki stara się o pieniądze na lotnisko w Krośnie. Tutaj KE ma wątpliwości, czy w tym województwie potrzebne jest drugie lotnisko po Rzeszowie. Według samorządowców Krosno ma być lotniskiem szkoleniowym i zapleczem dla portu w Rzeszowie, który ma się bardzo szybko rozwijać.

W lipcu okaże się też jakie szanse mają Lublin i Kielce. Lublin potrzebuje niemal 58 mln euro na lotnisko w Świdniku. Samorządowcy do tego czasu muszą zapewnić, że rozbudowa portu nie będzie kolidowała z obszarami Natura 2000.

W sumie aż dziewięć województw chce budować lotniska za unijne pieniądze. Najwięcej, bo aż 50,1 mln euro, chcą na rozwój lotniska dać władze woj. warmińsko-mazurskiego. Podlasie zarezerwowało na potrzeby trzech swoich lotnisk 46 mln euro. Zgodnie z planami samorządów w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać w Polsce kilkanaście nowych lotnisk.

Jak szacują specjaliści lotnisko międzynarodowe się utrzyma, jeśli będzie obsługiwać co najmniej 500 tys. pasażerów rocznie, a lokalne ok. 150 – 200 tys. podróżnych.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 4 482

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie