Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Unia Europejska – Nie można akceptować chaosu na lotniskach

Unia Europejska – Nie można akceptować chaosu na lotniskach

23 grudnia 2010

Unia Europejska wypowiedziała się w kwestii sytuacji na europejskich lotniskach. Zdaniem przedstawicieli UE obecna sytuacja nie może być akceptowana i nie powinna nigdy się powtórzyć

Be Sociable, Share!


Unia Europejska zrugała europejskie lotniska za sytuację spowodowaną ujemnymi temperaturami i opadami śniegu, które uziemiły tysiące samolotów i pasażerów na lotniskach w szczycie przedświątecznych podróży.

 

Zamęt panujący na londyńskim lotnisku Heathrow, gdzie pasażerowie spali w terminalach przez kilka dni czy zamknięcie lotniska we Frankfurcie to sytuacje, jakie dawno nie występowały w europejskich portach lotniczych. Zamęt spowodowany warunkami pogodowymi nie oszczędził kolei. Tysiące ludzi utknęło na stacjach kolejowych linii Eurostar próbując pokonać dystans pomiędzy Wielką Brytanią, Francją i Belgią.

 

W Brukseli Komisja Europejska ostrzegła zarządy portów lotniczych aby poważnie podeszły do tematu usuwania skutków zimowej pogody i udzieliły liniom lotniczym daleko idącego wsparcia w celu obsłużenia połączeń lotniczych w przyszłości. Europejski komisarz ds. transportu Siim Kallas stwierdził, że obecna sytuacja jest „nie do zaakceptowania i nie powinna nigdy więcej się powtórzyć”.

 

Według agencji ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej Eurocontrol tylko we wtorek 21.12. 2010 anulowano 3 tysiące lotów. Podobna liczba lotów była anulowana w poprzednich czterech dniach trwania chaosu spowodowanego pogodą. Na lotnisku Heathrow anulowano dwie trzecie wszystkich rejsów. Władze zarządzające brytyjskim lotniskiem Heathrow, hiszpańska firma BAA, odebrały falę krytyki ze strony rządu i opinii społecznej. Brytyjski premier, David Cameron, przyznał, że rozważano użycie sił wojskowych, aby pomóc opanować sytuację na Heathrow i odblokować to największe londyńskie lotnisko kilka dni przed świętami. Większość z pięciu terminali an Heathrow wpuszczała tylko osoby, których lot miał odbyć się za chwilę. Pozostali musieli czekać w kolejkach na zewnątrz terminala, gdzie pracownicy rozdawali koce z folii termicznej i rozstawili dwa ogrzewane namioty.

 

Drugie co do wielkości lotnisko Wielkiej Brytanii, Gatwick, otworzyło pasy startowe dopiero wczoraj o godzinie 6 rano czasu lokalnego. Przez cały dzień dochodziło do anulowania lotów i poważnych opóźnień.


Również w Niemczech sytuacja nie wyglądała optymistycznie. Główne lotnisko kraju, Frankfurt nie operowało przez kilka godzin rano. Po przywróceniu operacji lotniczych skasowano 300 z 1.300 lotów planowanych na ten dzień. Wiele z lotów zostało przekierowanych na lotnisko w Monachium.

W terminalach frankfurckiego lotniska noc spędziło ponad 1.000 podróżnych, którzy rozłożyli śpiwory, karimaty. Obsługa lotniska rozdawała kanapki i napoje.


We Francji władze zezwoliły na działanie dwóch głównych lotnisk Paryża – Charles de Gaulle i Orly – aby rozładować już i tak opóźnione rejsy lotnicze. Setka personelu lotniska dostarczyła 300 łóżek i 2,5 tysiąca koców dla osób oczekujących na tych lotniskach.


 

/ME/ na podstawie www.irishexaminer.com

 

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie