Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

ULC chce skłonić przewoźników do podawania ostatecznej ceny biletu lotniczego

14 marca 2007

Urząd Lotnictwa Cywilnego proponuje nowelizację prawa w celu skutecznego skłonienia przewoźników lotniczych do podawania, do wiadomości publicznej, ostatecznej ceny biletów lotniczych.

Be Sociable, Share!


Podjęta przez ULC inicjatywa nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 października 2003 r. w sprawie taryf przewozu lotniczego (Dz. U. z 2004 r. Nr 232, poz 2334) ma na celu zobowiązanie przewoźników lotniczych do podawania, do wiadomości publicznej, taryf przewozu lotniczego i stawek za przewóz towarów zawierających wszystkie dodatkowe opłaty i dopłaty.


Podejmując decyzję o nowelizacji rozporządzenia Prezes Urzędu kierował się w szczególności tym, iż:
• w praktyce wszyscy przewoźnicy lotniczy wykonujący operacje do/z/w RP poza standardową (podstawową) opłatą za przewóz lotniczy, pobierają również od pasażerów szereg dopłat i podatków doliczanych do taryfy podstawowej: passenger service charge, passenger facility charge, fuel charge (opłata paliwowa), security charge oraz opłaty pobierane w zależności od formy zamówienia biletu (poprzez call center, internet lub w kasach u agenta danego przewoźnika);
• wysokość ceny przewozu, jaką podaje przewoźnik lotniczy, do publicznej wiadomości, w swoich ofertach reklamowych, często znacznie różni się od tej faktycznie pobieranej za wykonaną usługę lotniczą. Szczególnie dotyczy to umieszczania w materiałach reklamowych informacji o przewozach lotniczych np. za 1 zł, informując jedynie, iż cena ta nie zawiera tzw. opłat lotniskowych i podatków, które w konsekwencji znacznie podnoszą cenę biletu.

Mając na uwadze powyższe założenia projekt nowelizacji wypracowany przez ULC wprowadza następującą zmianę:
Dodany zostanie przepis zobowiązujący przewoźników lotniczych do publikowania taryf za przewóz lotniczy oraz stawek za przewóz towarów jako kwoty uwzględniającej wszystkie dodatkowe opłaty i podatki, które musi ponieść pasażer dokonując zakupu danej usługi przewozu. Zmiana zaproponowana przez Urząd wynika z licznie podnoszonych przez konsumentów zarzutów, iż przewoźnicy lotniczy nie podając całkowitej wysokości ceny za przewóz lotniczy uwzględniającej wszystkie dodatkowe opłaty i podatki, niejednokrotnie wprowadzają w błąd potencjalnych nabywców.

„Opłata za przewóz lotniczy składa się z opłaty podstawowej i licznych dopłat, wliczanych w cenę biletu. Aby jednak uczynić swoje oferty bardziej atrakcyjnymi, przewoźnicy podają cenę pomniejszoną o część lub nawet wszystkie dopłaty. Taka praktyka wprowadza pasażerów w błąd. W efekcie za bilet, który w ofercie kosztuje 1 zł trzeba w rzeczywistości zapłacić 150 a nawet 200 złotych. Nie jest to uczciwa praktyka. Pasażerowie nie muszą bowiem znać wysokości wszystkich dopłat, mają natomiast prawo otrzymać rzetelną informację o łącznej cenie biletu lotniczego, który zamierzają kupić” – podkreśla Grzegorz Kruszyński, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Więcej informacji: Katarzyna Krasnodębska – 608 00 33 41

Be Sociable, Share!

Wizyt: 16 183

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie