Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Ukryte koszty – za co jeszcze linie każą nam płacić

29 grudnia 2008

Jest bardziej niż pewne, że gdy na samym początku historii tanich linii lotniczych rezerwowało się billet, płaciło się za rzecony billet, ewentualną kanapke rodem ze stacji benzynowej I mini puszkę ciepłej coli. Nic więcej. A dziś? Dziś do biletu doliczana jest cała litania dodatkowych opłat…

Be Sociable, Share!


To chyba oczywiste, że każdy z nas, gdy coś kupuje (cokolwiek to jest) to oczekujemy jednej ceny, konkretnie. Kto z Was lubi wybrać bilet za £5, ucieszyć się z super promocji, poczym zdenerwować, gdy podczas rezerwacji okazuje się, że do ceny dodać jeszcze trzeba opłatę za płatność kartą kredytową, opłatę za check-in (?), opłatę bagażową i Bóg jeden raczy wiedzieć co jeszcze!


Przecież wszystko ma swoją cenę!
Przypuszczalnie, linie lotnicze, a raczej ich zarządcy, odbyli kiedyś sekretne spotkanie, na którym rozłożono podróż samolotem na najdrobniejsze czynności I procesy, które to procesy wyceniono co do pensa! To zupełnie tak, jakby podczas tankowania płacić za używanie dystrybutora, za parkowanie pod wiatą stacji i otwieranie drzwi sklepu, mimo, iż dzieje się to automatycznie.


Ciekawym zjawiskiem jest również swoisty samo krytycyzm tanich linii, które mają w swojej ofercie “extra miejsce na nogi” czy np. „Priority check-in”. To bardzo fajnie, choć szkoda, że tym samym wysyłana jest ukryta wiadomość – nasze siedzenia są spartańsko niewygodne (nie mam miejsca na nogi!), a nasz proces boardingu w opcji „standard” to istny koszmar…


I nie jest to już problem tylko tanich linii lotniczych.
Dwóch liniowych przewoźników, ku zdziwieniu wszystkich swoich klientów ogłosiło, że zamierzają pobierać dodatkową opłatę za miejsca przy wyjściu bezpieczeństwa…
To dość smutne – czy ludzie faktycznie aż tak boją się latać, ze należy udostępniać tą możliwość tym, którzy chcą być bliżej wyjścia? Czy może te miejsca mają więcej przestrzeni? I to i to. A nawet więcej!
Co ciekawe, miejsca te MUSZĄ być zajęte przez osoby sprawne fizycznie, powyżej 21 roku życia, które w przypadku awaryjnego lądowania byłyby w stanie pomóc załodze w otwarciu dmuchanych „schodków” bezpieczeństwa. Tym samym – możesz sobie dopłacić za dodatkową odpowiedzialność i pomoc załodze w przypadku problemów. Genialne! A jaki prosty zarobek?
 


No dalej, postaraj się, a będzie lepiej.
Dając całą listę bezczelnych pomysłów na “ogolenie” klienta, linie lotnicze mogłyby się trochę bardziej wykazać. Bo jest czym! Dlaczego by nie wprowadzić opłat za lot nowym, bezpieczniejszym i lepszym samolotem? Albo za lot z pilotem, który ukończył wszystkie egzaminy za pierwszym razem? A może za miejsce przy oknie? Dzieci przecież tak je lubią – rodzice by nie odmówili. No I w końcu pasu – te zdecydowanie powinny być opcją.


Opłata powiedzmy w wysokości £10 za obsługę przez jedną ze ślicznych członkiń załogi kabinowej I kolejna, symboliczna – za start co do minuty zgodny z planem.  Te dwie ostatnie może nie są zbyt poważne, ale czy te opłaty, które funkcjonują w rzeczywistości są poważne? 


Kto kasuje za co?
Oczywiście, że można to wszystko ignorować I po prostu płacić.  Niestety a może i stety, są tacy, którzy będą chcieli wytknąć, że to i to było extra płatne u tego czy tego – taka wrodzona skrupulatność. Weźmy np takie porównanie jednego Brytyjczyka, który prześwietlił kilku Brytyjskich przewoźników. Ceny były kalkulowane w październiku tego roku I dotyczą biletu w obie strony, dla jednej osoby dorosłej.


 

Linia  Super cena lotu  Podatek dodany extra Check-in przez www Check-in na lotnisku Szybszy 
boarding
Opłata za kartę kredytową  Kanapka i Cola  RAZEM Rożnica 
BMI £115.40 brak  Free £4 Free £4 Free £123.40 £8.00
British Airways £103.50 brak  Free Free Free £4 Free £107.50 £4.00
EasyJet £58.39 brak  £12 Free £11 £4.95 £5.30 £91.64 £33.25
Flybe £0.00 £49.98 £26 Free Free £7 £4.50 £87.48 £87.48
Ryanair £0.00 £20 £16 £8 £8 £8 £5.65 £65.65 £65.65
 


Tak czy inaczej – ciężko jest wyciągnąć na wierzch, pokazać I złapać za rękę kogoś, kto nam mydli oczy. Wiadomo, że nie jest niczym miłym to, że do naszego wymarzonego biletu za  £5 nagle dochodzą wyimaginowane dopłaty za rzeczy oczywiste, konieczne i do niedawna jeszcze bezpłatne. Kryzys jest dobrą wymówką, ceny paliw to toż dobry argument – choć do niedawna. Od kiedy zaczęły spadać, nie widać tak znacznych obniżek jak znaczne były podwyżki. To po prostu chęć zysku, sprzedaży i bycia liderem.
Nam pozostaje jedynie wierzyć, że ta opłata za „boarding” jest faktycznie konieczna i bez niej nie polecimy nigdzie.


Na podstawie: cheapflights.co.uk


/L/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 3 071

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie