Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Porty lotnicze - Aktualności

Toruń chce mieć lotnisko

Toruń chce mieć lotnisko

9 maja 2005

Toruń chciałby otworzyć własny port lotniczy. Miałoby to być lotnisko dla tanich linii obsługujących ruch turystyczny. Port miałby powstać na bazie lotniska Aeroklubu Pomorskiego.

Be Sociable, Share!


W celu omówienia szans na inwestycję zorganizowano specjalną konferencję „Rozwój lotniska szansą dla Torunia i regionu”. Jej uczestnicy doszli do wniosku, że Toruń powinien mieć lotnisko obsługujące ruch turystyczny. Miasto jest wpisane na listę światowych zabytków UNESCO i tylko komunikacja lotnicza pozwoli turystom z innych kontynentów na obejrzenie tego skarbu – mówią torunianie.

Marek Sidor, szef projektu przewoźników niskosztowych w przedsiębiorstwie Polskie Porty Lotnicze uważa, że Toruń ma wielkie szanse, by stać się silnym ośrodkiem lotniczym. „Nie będzie to wielki port międzynarodowy, ale może być silnym węzłem regionalnym. Jeżeli prace ruszą, to uruchomienie lotniska zajmie rok” – powiedział.

Największym jednak problemem będzie znalezienie linii lotniczych chętnych do latania do i z Torunia.
Podobno są jednak już pierwsze oferty. Trzeba tylko wydłużyć pas startowy o 500 metrów i zbudować budynek portu. Nieoficjalne szacunki podają, że wystarczy 30 mln zł, by toruński port zaczął przyjmować samoloty rejsowe tanich linii.

Pewnym kłopotem może być sąsiedztwo oddalonego o zaledwie 30 km portu lotniczego w Bydgoszczy, który również chciałby obsługiwać tanich przewoźników. Porty te nie powinny raczej ze sobą konkurować, jeśli chcą się rozwijać. W Danii, która ma powierzchnię równą województwu kujawsko-pomorskiemu, są 34 lotniska, dlatego wizja lotnisk w Toruniu i Bydgoszczy wcale nie musi okazać się mrzonką. Czeska Ostrava, porównywalna z Toruniem, ma cztery lotniska.

Jeżeli decyzje zostaną szybko podjęte, to, Toruń ma ogromne szanse na pozyskanie dofinansowania ze środków programu rozbudowy sieci lokalnych połączeń lotniczych w latach 2007-13, promowanego przez Unię Europejską.

PK na podst. PAP

Be Sociable, Share!

Wizyt: 590

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie