Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Połączenia z Polski

Tańsze loty poza granice Unii

8 maja 2007

Urząd Lotnictwa Cywilnego chce wprowadzić nowe przepisy, które określą sposób wybierania przewoźników latających z Polski do krajów spoza UE. Miałyby o tym decydować przetargi, w których udział mogłyby brać także zagraniczne linie. Nowe przepisy przyniosą znaczną obniżkę cen na loty w tych kierunkach. Nowe prawo pozwoli zrewolucjonizować rynek połączeń do Rosji, Turcji, USA, Kanady, Izraela, na Ukrainę i Białoruś, który obecnie krępuje monopol narodowych przewoźników. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zamiast linii wskazanych z urzędowego rozdzielnika trasy, trasę będzie obsługiwał ten, kto zaoferuje najlepsze warunki techniczne i cenowe.

Be Sociable, Share!


Do tej pory uchwalenie nowelizacji prawa lotniczego było opóźniane. Jednak wszystko wskazuje na to, że niebawem nowelizacja zostanie zaakceptowana przez Radę Ministrów, a pod obrady Sejmu może trafić jeszcze przed wakacjami. Pierwsze konkursy mogłyby zostać ogłoszone już w drugiej połowie roku.

Obecnie połączenia tego typu są pod całkowitą kontrolą LOT i współpracujących z nim narodowych linii. Gdyby przepisy nie były zmienione, taka sytuacja mogłaby się powtórzyć w przypadku połączeń, które dopiero mają być otwarte, np. do Chin czy Kazachstanu.

Nowelizacja prawa lotniczego wprowadzi na tych trasach rynkową konkurencję, a co za tym idzie, znaczną obniżką cen. Podobnie było po przystąpieniu Polski do Unii i ratyfikowaniu konwencji o otwartym niebie, kiedy w ciągu trzech lat ceny biletów spadły o niespotykaną skalę.

Nowe prawo najbardziej uderzy w LOT. Tanie linie już teraz zapowiadają, że będą zabiegać o wejście na trasy zastrzeżone dotąd dla polskiego narodowego przewoźnika.

/KY/ na podstawie Dziennika

Be Sociable, Share!

Wizyt: 4 557

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie