Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Tanie loty będą jeszcze tańsze

24 października 2005

Urząd Lotnictwa Cywilnego zapowiada kontrole na lotniskach. Chce dokładnie zbadać wysokość opłat lotniskowych. Jest szansa, że zostaną one wreszcie obniżone do rozsądnego poziomu.

Be Sociable, Share!


Jak donosi Rzeczpospolita, nowe opłaty lotniskowe (wprowadzone 1 września) wywołały ostre spory między liniami lotniczymi a zarządcami lotnisk, w szczególności z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze, któremu podlega największe w Polsce lotnisko warszawskie.

Linie lotnicze skarżą się, że PP Porty Lotnicze podnosi ceny, mimo iż pogarsza się jakość ich usług.
ULC, mimo że generalnie podziela stanowisko przewoźników, zaakceptował stawki. Jednak z pomocą przyszło Ministerstwo Infrastruktury, które sporządziło projekt rozporządzenia wzmacniającego rolę Urzędu. Dzięki temu ULC będzie mieć większy wpływ na wysokość opłat lotniskowych.

Obecnie stawki opłat lotniskowych są ustalane bezterminowo. ULC chce, żeby zmieniały się co roku, od 1 stycznia. Według nowych przepisów wszystkie opłaty mają być zatwierdzane przez ULC. Dotychczas było tak, że zarządca lotniska mógł wprowadzać dodatkowe opłaty bez powiadamiania Urzędu. Ponadto opłaty lotniskowe mają być kalkulowane na podstawie prognozowanych kosztów obsługi samolotów, a nie jak do tej pory na podstawie kosztów z poprzednich lat. Dzięki temu, że rośnie ruch na lotniskach, koszty obsługi w przeliczeniu na samolot powinny więc maleć. W interesie zarządców portów będzie więc leżało, by starać się o większy ruch lotniczy na swoim lotnisku.

PK na podst. Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 288

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie