Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Tanie linie źle znoszą kryzys paliwowy

22 lipca 2008

W skutek drożejącej ropy i kryzysu paliwowego na rynku lotniczym część przewoźnik zniknie z rynku. Inni zostaną kupieni przez silniejsze podmioty. Linie będą cięły koszty i podnosiły ceny biletów.

Be Sociable, Share!


Drożejąca ropa naftowa wpływa na całą branżę lotniczą, od przewoźników po porty lotnicze. Cierpią też pasażerowie linii lotniczych. Uczestnicy debaty przeprowadzonej w redakcji Rzeczpospolitej, zgodzili się, że obecna cena surowca jest efektem spekulacji giełdowych.

Bilety lotnicze już podrożały i nieunikniony jest dalszy wzrost cen. Przewoźnicy w sposób jawny bądź ukryty będą wciąż podnosili ceny biletów. W cennikach, zwłaszcza tanich linii, pojawiły się ostatnio dodatkowe opłaty, np. za bagaż czy za wybranie miejsca w samolocie. Zdrożały też napoje i jedzenie sprzedawane na pokładach. Eksperci są zdania, że o wojnie cenowej między liniami możemy na razie zapomnieć. Zyski przewoźników są tak małe, że nie mają z czego fundować tanich biletów. 


Michał Marzec, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Polskie Porty Lotnicze, ocenia, że w obecnej sytuacji na rynku najlepiej radzą sobie najwięksi przewoźnicy, liderzy aliansów. Najbardziej wzrost kosztów odczuwają tani przewoźnicy i ich pasażerowie oraz linie lotnicze, które używają starszych, nieekonomicznych maszyn. Przewoźnicy niskokosztowi mają inną politykę niż linie tradycyjne, bazują na operacjach z punktu do punktu i błyskawicznie decydują o wejściu na dane połączenie lub o jego likwidacji. 


Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) w zeszłym roku prognozowało, że branża lotnicza zarobi w tym roku 8 mld dolarów. Jednak ostatnio skorygowało przewidywania. Światowi przewoźnicy mają stracić w tym roku od 2,5 do 6 mld dolarów.


Na podstawie Rzeczpospolitej

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 821

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie