Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Ze świata

Słowackie linie lotnicze na skraju bankructwa

8 stycznia 2007

Austrian Airlines, które są właścicielami 62 procent akcji domagają się zwrotu kilkuset milionów koron albo rozpisania przetargu na kupno firmy. Słowacki rząd opóźnia podjęcie decyzji. Slovenskie Aerolinie utworzone jako przewoźnik narodowy po rozdzieleniu Czechosłowacji w 1993 r niemal od razu zaczęły stwarzać problemy. Od samego początku firma była zadłużona i z każdym rokiem powiększała straty. W 2005 rozważano rozpisanie przetargu i sprzedaż 89 proc. akcji przewoźnika. Jednak po długich rozważaniach rząd zdecydował się poprosić o zastrzyk finansowy Austriaków.

Be Sociable, Share!


We wrześniu 2005 roku spółka Austrian Airlines Group uratowała Slovenskie Aerolinie przed bankructwem, udzielając firmie pożyczki w wysokości 200 mln koron. Następnie Austriacy stali się gwarantem całej pożyczki, a potem bez rozgłosu i z wolnej ręki kupili 62 proc. akcji. Po zmianie ekipy rządzącej premier Robert Fico zarzucił prawicy prowadzenie „nieczystych interesów”, w wyniku czego Austriacy poczuli się urażeni.

W zeszłym roku Austriacy wygrali przetarg na zakup 66-procentowego pakietu akcji lotniska w Bratysławie. Nabywca, austriacko-słowackie konsorcjum TwoOne, miało już w roku 2007 połączyć porty lotnicze w Bratysławie i Wiedniu szybką koleją miejską. Wiedeń miał obsługiwać połączenia międzykontynentalne, a Bratysława loty europejskie. Zapowiadało 250 mln euro inwestycji w rozbudowę słowackiego lotniska.

Jednak już w sierpniu 2006 roku słowacki rząd uznał, że konsorcjum nie spełniło warunków umowy, zatem prywatyzacja nie dojdzie do skutku. Premier oświadczył, że: „Słowacja nie będzie sprzedawać zagranicznym inwestorom strategicznych przedsiębiorstw”.

Tego okazało się za wiele, bez lotniska w Bratysławie bowiem utrzymywanie deficytowych linii nie ma dla Austriaków sensu. Powołali się więc na umowę z roku 2005, która nakazuje rządowi odkupienie akcji Aerolinii w przypadku braku zainteresowania ze strony Austrian Airlines. W przeciwnym razie pozwolą na bankructwo narodowego przewoźnika Słowacji.
Słowacki rząd nie śpieszy się z podjęciem decyzji w tej sprawie. Premier Robert Fico oznajmił, że sprawą zajmie się najwcześniej pod koniec stycznia.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 6 447

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie