Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Ze świata

Rynek samolotów: Zamówień starczy dla wszystkich

29 listopada 2006

Akcjonariusze europejskiego Airbusa dziś lub jutro maja zdecydować, czy uruchomią produkcję nowego typu samolotu – A350. To miałby być konkurent dla boeinga 787, rynkowego przeboju producenta z Seattle Negatywna decyzja będzie oznaczała zgodę na dominację Boeinga na rynku samolotów o nowatorskiej konstrukcji. Gdyby jednak Airbus zdecydował się produkować A350, jego sytuacja finansowa pogorszyłaby się jeszcze bardziej. Na program, który trwa już od około dwóch lat, musi wydać od razu 3 miliardy euro.

Be Sociable, Share!


W tym roku Boeing wygrywa rywalizację. Do końca października zgromadził 822 potwierdzone zamówienia. Klienci Airbusa w tym samym czasie potwierdzili gotowość kupienia 508 maszyn.

Analitycy rynków samolotowych uważają jednak, że w przyszłości zamówień starczy dla wszystkich, bo flota się starzeje, a ruch lotniczy stale rośnie. Pytanie tylko które samoloty będą kupowane najchętniej. Cechą następnych dwóch dekad będzie rosnący popyt na maszyny bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Takie właśnie jak B787 i ewentualnie A350. Airbus uważa, że w ciągu 20 lat przewozy pasażerów będą wzrastały o 4,8 procent rocznie, a fracht o 6 procent.

Brazylijski Embraer, światowy lider w produkcji samolotów regionalnych liczy na to, że pasażerowie coraz częściej będą podróżowali na krótszych odcinkach. Będą też chcieli mieć po 2 – 3 połączenia dziennie na danej trasie, aby wrócić do domu tego samego dnia po załatwieniu interesu. I to właśnie zmusi linie do kupowania mniejszych samolotów.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 627

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie