Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Ryanair w Polsce

Ryanair w Polsce

26 listopada 2004

Największy europejski tani przewoźnik Ryanair ma w planach uruchomienie czterech nowych tras, na których zamierza konkurować z Easyjetem, w tym z lotniska Stansted do Polski.

Be Sociable, Share!


Ryanair, jeden z prekursorów tanich przewozów, chce zacząć obsługiwać połączenia z polskimi portami lotniczymi. To oznacza zmiany na polskim rynku – ale dopiero od początku sezonu letniego w przyszłym roku, kiedy to samoloty tych linii zaczną latać na polskie lotniska.

W piątek Ryanair ogłosił, że na pewno będzie latał na trasie Wrocław – Londyn. Pierwszy lot zaplanowano na 24 marca o godz. 15.35. Podróżni trafią na lotnisko Stansted oddalone od centrum Londynu o 45 minut jazdy pociągiem lub półtorej godziny autobusem.


Ale Wrocław to niejedyne polskie miasto, w którym zobaczymy charakterystyczne samoloty z harfą na ogonie (to symbol linii). Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Gazeta”, irlandzka linia traktuje Polskę jako jeden z rynków o największym potencjale i chce zaoferować również połączenia z innych miast. Jakich? Na pewno z Warszawy – ale także dopiero od początku sezonu letniego. Ryanair zapowiada, że najbliższy rok chce poświęcić na szybki rozwój siatki połączeń. Jak zapewnia Michael O’Leary, szef linii, Ryanair prowadzi rozmowy z ponad 100 portami lotniczymi w Europie Zachodniej i Środkowej.


W poniedziałek linia ogłosi, gdzie założy kolejną bazę (prawdopodobnie będzie to Liverpool), i ma również podać, z którymi portami w Polsce będzie współpracować.


Obwieszczenie połączeń z Wrocławia przed terminem wynika najprawdopodobniej z tego, że Ryanairowi udało się wynegocjować bardzo korzystne warunki działania (niskie opłaty) i w zamian za to zobowiązali się do ogłoszenia, że jego wrocławskie połączenie będzie pierwsze w Polsce.


Wejście Ryanairu to poważna zmiana na polskim rynku przewozów lotniczych: to jedna z linii, która ma najniższe koszty działania i dzięki temu może oferować bardzo tanie bilety.


- Niskie koszty wynikają między innymi z tego, że używamy jednego typu samolotu. Różne samoloty to dodatkowe szkolenia pilotów i obsługi technicznej – wyjaśniała w zeszłym tygodniu na konferencji przedstawicielka linii Ryanair Sinead Finn. – 97 proc. rezerwacji dokonywanych jest za pomocą internetu. Na jednego naszego pracownika przypada 10 tys. pasażerów, gdy w przypadku innych linii przypada nawet dziesięciokrotnie mniej.


Ryanair będzie kusił pasażerów w Polsce przede wszystkim niską ceną: za bilet w jedną stronę trzeba będzie zapłacić od 17,99 euro (w tej kwocie są już podatek i opłata lotniskowa).


- Samolot zabiera 189 pasażerów. Tak niskie ceny będą tylko do 70-proc. obłożenia. Potem ceny będą rosły nawet do stu euro – wyjaśniła Sinead Finn. – W przypadku dużego zainteresowania lotami możemy utworzyć połączenia Wrocławia z innymi miastami, na przykład z Rzymem lub Frankfurtem, gdzie mamy swoje bazy.


Zdaniem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza utrzymanie tanich linii wpłynąć może na znaczny wzrost liczby angielskich turystów. Dlatego londyńska zapowiedź nowej linii połączona będzie z promocją Wrocławia.


Ryanair obsługuje 189 połączeń do 91 miast w 17 krajach. Dysponuje 78 boeingami 737-800, kupuje kolejnych 11, z czego trzy będą latały z Wrocławia do Londynu-Stansted. Rocznie przewozi około 27 mln pasażerów.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 404

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie