Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Ryanair niestabilny na giełdzie

Ryanair niestabilny na giełdzie

4 listopada 2013

Wartość akcji najpopularniejszej taniej linii lotniczej w Europie spadła w ciągu dnia o 11 proc., ale Ryanair chwali się, że i tak wozi coraz więcej pasażerów.

Be Sociable, Share!


Wartość akcji najpopularniejszej taniej linii lotniczej w Europie spadła w ciągu dnia o 11 proc., ale Ryanair chwali się, że i tak wozi coraz więcej pasażerów.
Po publikacji poniedziałkowych wyników giełdowych Ryanaira w siedzibie firmy raczej nie rozległy się słynne fanfary, które zwykle obwieszczają punktualne lądowanie samolotów irlandzkiego przewoźnika. Jak wynika z danych opublikowanych przez Market Watch, notowania tej największej taniej linii lotniczej w Europie na londyńskiej giełdzie spadły w ciągu dnia o 11 proc.

Ryanair: I tak rośniemy

Przedstawiciele firmy odmawiają komentarza w sprawie spadku notowań. Wyraźnie wolą widzieć szklankę do połowy pełną. W komunikatach prasowych donoszą o wzroście liczby pasażerów o 2 proc. między kwietniem a wrześniem tego roku. Jak czytamy w informacji przesłanej do mediów, w tym czasie linia przewiozła o 2 proc. więcej pasażerów, a ich łączna liczba w tym czasie sięgnęła 49 milionów.

Jak oceniają przedstawiciele firmy, jednym z powodów wzrostu były obniżki cen biletów, które średnio również wyniosły ok. 2 proc. Niższe ceny lotów miały pomóc w utrzymaniu wysokiego ruchu w trudnym pierwszym półroczu 2013 r. [rok finansowy Ryanaira rozpoczyna się w kwietniu]. Powodów możliwego spadku ruchu było sporo: w tym roku Wielkanoc przypadła jeszcze w marcu, północną Europę zaatakowała fala upałów, a w czerwcu zastrajkowali francuscy kontrolerzy lotów.

…i będziemy rosnąć

Prognozy dla firmy wyglądają nieźle, bo Ryanair zaczyna brać pod uwagę najczęściej powtarzające się skargi pasażerów. Na początku listopada przewoźnik usunął ze swojej strony internetowej irytującą konieczność wprowadzania kodu zabezpieczającego, który faktycznie był reklamą firmy MasterCard. Pasażerowie mają również możliwość skorygowania błędów, np. w pisowni nazwiska, podczas rezerwacji. Takiego rozwiązania nie przewidują na ogół nawet tradycyjne linie lotnicze. To nie wszystko. Od grudnia pasażerowie będą mogli bezpłatnie wnieść na pokład samolotów irlandzkich linii drugi, niewielki bagaż podręczny o wymiarach 35x20x20 cm. Również od grudnia pasażerowie zapłacą mniej za wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku – jeśli odprawią się wcześniej przez internet, linia policzy im za to ok. 70 zł.

Zdaniem ekspertów wprowadzone zmiany mogą jeszcze zwiększyć znaczenie Ryanaira w Europie. – Zmiany mają ucywilizować zachowanie przewoźnika, który dotąd miał opinię dość aroganckiej linii – uważa Grzegorz Sobczak, redaktor naczelny magazynu „Skrzydlata Polska”. – Wcześniej istniała grupa pasażerów, która była gotowa na kompromisy, by latać tanio, ale model biznesowy Ryanaira jest nastawiony na ciągły rozwój.

Info: wyborcza.pl

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie