Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Ryanair najtańszy do Londynu

Ryanair najtańszy do Londynu

13 września 2005

LondynLondyn powoli staje się trzecim po Warszawie i Chicago skupiskiem Polaków. Coraz więcej naszych rodaków znajduje pracę w stolicy Wielkiej Brytanii. Może warto więc skorzystać ze zbliżającego się długiego weekendu i odwiedzić rodzinę lub znajomych? Podpowiadamy: najbardziej opłaca się lecieć z Ryanair, a najbardziej kosztowna wyprawa to podróż z warszawskiego Okęcia.

Be Sociable, Share!


Zbadaliśmy ile kosztuje podróż do Londynu z polskich miast obsługiwanych przez tanie linie lotnicze. Najwięcej takich połączeń oferuje Ryanair, bo aż z ośmiu polskich portów. Pod uwagę braliśmy długi weekend 11 listopada (piątek) i 13 listopada niedziela.

Okazało się, że nasz mini ranking to w zasadzie rywalizacja między połączeniami oferowanymi przez jednego tylko przewoźnika – Ryanair. Oprócz tego, że oferuje ich najwięcej, to są one najbardziej atrakcyjne cenowo.

Warto także zauważyć, że najkorzystniejsze oferty dotyczą miast, które dopiero od niedawna pojawiły się w siatkach połączeń linii lotniczych. Np. ta sama podróż z Rzeszowa lub Bydgoszczy może być dwu lub nawet trzykrotnie tańsza niż lot z Warszawy. To kolejny argument przemawiający za tym, iż stawki opłat lotniskowych stołecznego portu są zbyt wygórowane.

Zacznijmy od początku. Polskie tanie linie lotnicze Centralwings latają do Londynu Gattwick (bliżej centrum miasta) z Warszawy i Krakowa. Bilet z Warszawy kosztuje 98 zł a opłaty 99 zł. Bilet powrotny to wydatek 298 zł plus 123 zł opłat. Razem podróż z Warszawy do Londynu i z powrotem to wydatek 618 zł. Drogo. To najwyższa cena za lot do Londynu ze wszystkich oferowanych w tym terminie.

Nieco lepiej sprawa wygląda z perspektywy Krakowa. Tutaj bilet kosztuje 98 zł, a powrotny 148 zł. Razem więc zapłacimy 449 zł, a więc 169 zł taniej niż w Warszawie.

Z Wizzair mieliśmy kłopot. Atrakcyjna cena biletu (3 zł!) dostępna była tylko na lot w czwartek 10 listopada z Warszawy do Luton. A więc to opcja dla tych, którzy mogą sobie długi weekend nieco jeszcze przedłużyć. Droższa i krótsza wersja weekendowej podróży (wylot w piątek 10 listopada) to bilet za 139 zł. Powrót w tej samej cenie – 79 zł. Wersja tańsza i dłuższa kosztować będzie 313 zł, a droższa i krótsza – 429 zł.

I tutaj jednak okazało się, że Warszawa jest droższa. Wizzair oferuje także loty z Katowic. Wylot w sobotę 12 listopada kosztuje 3 zł plus opłaty (całość 324 zł), a podróż w piątek – 119 zł, co z opłatami daje 440 zł.

Tak było też w przypadku regionalnego konkurenta Wizzair, linii SkyEurope. SkyEurope lata na lotnisko Stansed. W przypadku lotu z Warszawy 11 listopada cena biletu wynosi 89 zł, a powrotnego 179 zł. Opłaty lotniskowe wynoszą odpowiednio 127 zł i 147,76 zł. A więc za całą podróż zapłacimy aż 542, 95. Jedynie lot z Centralwings był droższy. Prawie 100 zł mniej zapłacą za taką samą podróż mieszkańcy Krakowa. W tym wypadku tańszy jest bilet powrotny (59 zł), opłaty lotniskowe są na zbliżonym poziomie. Jak tak dalej pójdzie, to nie będzie potrzeby otwierać terminala dla tanich linii w Modlinie, bo żadna nie będzie chciała latać z Warszawy.

Jedna z największych tanich linii na świecie, easyJet, także oferuje loty do Londynu Stansed z Krakowa i Warszawy. Trzeba przyznać, że są one atrakcyjne na tle konkurencji (o Ryanair za chwilę). Cena biletu z Warszawy wynosi 61 zł, ale niestety powrotny kosztuje aż 235 zł, więc za całość zapłacimy 383 zł.

Oczywiście krakowianie zapłacą o wiele mniej i to mimo droższego biletu! Bilet kosztuje 86 zł, ale powrotny tylko 115 zł. Razem z opłatami koszt podróży to 263 zł. Do przyjęcia.

Czas na zwycięzcę naszego mini zestawienia. Niekwestionowanym liderem połączeń polskich miast z Londynem jest Ryanair. Oferuje loty z Wrocławia, Gdańska, Bydgoszczy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa oraz Szczecina. I tylko to ostatnie miasto jest wpadką, o której pewnie przedstawiciele Ryanaira woleliby, żebyśmy nie pisali. Podróż bowiem ze Szczecina do Londynu Stansed i z powrotem w dniach 11 – 13 listopada kosztuje aż 555, 86 zł. Na szczęście Ryanair nie lata z Warszawy, bo pewnie wtedy ta cena byłaby o ok. 100 zł wyższa.

Mieszkańcy pozostałych miast mają jednak wiele szczęścia, że to z ich miejscowości latają samoloty irlandzkiego low costa. Kilka z nich, np. Rzeszów, Kraków lub Bydgoszcz mają o wiele atrakcyjniejsze połączenia ze stolicą Wielkiej Brytanii niż Warszawa.

Lecąc z Wrocławia co prawda za piątkowy rejs zapłacimy 79 zł plus 60 zł opłat, ale ci, którzy zdecydują się wracać następnego dnia zapłacą za bilet tylko złotówkę i 88 zł opłat lotniskowych. Całość to wydatek 229, 47 zł. Można jednak zostać dzień dłużej i wracać w niedzielę. Proszę bardzo – wtedy zapłacimy 307, 47 zł.

Podobne komplikacje z terminami mogą spotkać mieszkańców Bydgoszczy. Tutaj dostępne są jeszcze bilety na lot w piątek i powrót w niedzielę za 320 zł (podróż w obie strony). Można jednak polecieć w sobotę i wrócić następnego dnia, wówczas koszt podróży to 242 zł.

Podobnie jest w Łodzi. Wylot w piątek i powrót w niedzielę to wydatek 271, 73 zł. Zważywszy na bliskość Łodzi i Warszawy, takie połączenie może się okazać ciekawą alternatywą dla warszawiaków. Do stolicy Ryanair przecież nie lata.

Za taką samą podróż mieszkańcy Poznania zapłacą niecałe 200 zł (dokładnie 197,58). Tam, gdzie inne linie liczą sobie taką kwotę za podróż w jedną stronę, Ryanair oferuje loty tam i z powrotem.

Po raz kolejny krakusi okazują się szczęściarzami. Dostępne są jeszcze bilety na 11 listopada za złotówkę. Opłaty wynoszą w tym wypadku ok. 67 zł oraz 88 zl za podróż powrotną. Całość kosztuje zaś niewiarygodną sumę 157, 66 zł.

Wydaje się, że taniej nie można. Można. Ale trzeba mieszkać w Gdańsku lub Rzeszowie. Do niedawna te miasta w ogóle nie miały połączeń lotniczych (Rzeszów) lub nie obsługiwały połączeń międzynarodowych. Teraz zaś ich mieszkańcy mają dostęp do najatrakcyjniejszych w Polsce lotów do Londynu.

Lecąc z Gdańska zapłacimy za bilet tylko złotówkę. Powrót kosztuje tyle samo. Opłaty wynoszą niecałe 50 zł w jedną stronę. Całość kosztuje więc 139,58 zł, czyli kilkakrotnie mniej niż przejazd samochodem do Warszawy.

Natomiast najtańsze połączenie oferuje lotnisko w Rzeszowie. Tutaj za identyczną podróż zapłacimy 135,73 zł. I to jest najtańsze połączenie z Londynem jakie oferują tanie linie lotnicze w Polsce.

Pozostaje jedynie zazdrościć mieszkańcom Rzeszowa, a władzom stołecznego lotniska życzyć więcej wyobraźni. Już niebawem przedstawimy kolejne rankingi najtańszych połączeń międzynarodowych z Polski.

Linie lotnicze


Port lotniczy – wylot


Cena w obie strony wraz z podatkami i opłatami lotniczymi


Ryanair


Rzeszów


135,73 zł


Ryanair


Gdańsk


139,58 zł


Ryanair


Kraków


157, 66 zł


Ryanair


Poznań


197,58 zł


Ryanair


Wrocław


229, 47 (powrót w sobotę)/ 307, 47 zł (powrót w niedzielę)


easyJet


Kraków


263 zł


Ryanair


Łódź


271, 73 zł


Wizzair


Warszawa


313 zł (czwartek)/429 zł (piątek)


Ryanair


Bydgoszcz


320 zł (piątek)/ 242 zł (sobota)


Wizzair


Katowice


324zł (sobota)/ 440 zł (piątek)


easyJet


Warszawa


383 zł


Centralwings


Kraków


449 zł


 


SkyEurope


Kraków


450 zł


SkyEurope


Warszawa


542, 95 zł


Ryanair


Szczecin


555, 86 zł


Centralwings


Warszawa


618 zł


 Przedstawione ceny dotyczą oferty linii lotniczych z 13.09. 2005 r.  

Be Sociable, Share!

Wizyt: 13 673

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie