Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Rusza remont pasa w Modlinie. Koszt – 20mln zł…

Rusza remont pasa w Modlinie. Koszt – 20mln zł…

27 grudnia 2012

Wykonawca uszkodzonego pasa startowego deklaruje, że do 3 stycznia naprawi jedną z uszkodzonych końcówek pasa. Czy wtedy będzie można port otworzyć – zdecydują specjaliści. Do tego momentu samoloty nadal będą odlatywać z Okęcia.

Be Sociable, Share!


Wykonawca uszkodzonego pasa startowego deklaruje, że do 3 stycznia naprawi jedną z uszkodzonych końcówek pasa. Czy wtedy będzie można port otworzyć – zdecydują specjaliści. Do tego momentu samoloty nadal będą odlatywać z Okęcia.

Lotnisko zostało zamknięte dla samolotów pasażerskich 22 grudnia po tym, jak na betonowych 500-metrowych końcówkach pasa stwierdzono wykruszenia. Ubytki mogły zagrażać bezpieczeństwu startów i lądowań. Dlatego dostępna jest teraz tylko półtorakilometrowa asfaltowa część pasa. Ale mogą na niej lądować niewielkie samoloty, w Modlinie ostatnio rzadko widywane.

W Wigilię odbyło się spotkanie władz lotniska z przedstawicielami firmy Erbud – głównego wykonawcy remontu pasa – i jego podwykonawcami, na którym ustalano dalszy plan działań. Zdecydowano, że najpierw trzeba się skupić na szybkiej naprawie jednej 500-metrowej końcówki, czyli tzw. progu pasa.

Dziś rano wchodzi tam blisko setka robotników (dziewięć zespołów po 10 osób). Będą musieli najpierw oczyścić i wysuszyć wykruszone miejsca. Potem ubytki będą wypełniane specjalnymi żywicami. – To materiał używany na wielu lotniskach. Posiada wszelkie wymagane certyfikaty – mówi Edyta Mikołajczyk, doradca władz lotniska. Wykonawca zadeklarował, że jeśli pogoda pozwoli, pierwszą końcówkę pasa naprawi do 3 stycznia. Przez najbliższy tydzień temperatura będzie lekko na plusie, co powinno sprzyjać pracom. Jednocześnie ma jednak padać niewielki deszcz, co z kolei utrudni roboty.

Władze lotniska chciałyby 4 stycznia zgłaszać pierwszy próg pasa po naprawie do odbiorów. Dostępna będzie wówczas dwukilometrowa droga startowa, co wystarczy boeingom 737 i airbusom A320. To jednak Urząd Lotnictwa Cywilnego i nadzór budowlany będą decydować, czy lotnisko można ponownie otworzyć. W kolejnym etapie będzie remontowana druga, betonowa końcówka pasa.

Na razie przewoźnicy przenieśli wszystkie swoje rejsy na lotnisko Okęcie. Węgierski Wizz Air przekierował tam loty już wcześniej ze względu na częste mgły, które paraliżowały lotnisko w Modlinie w ostatnim czasie. Z Lotniska Chopina będzie latał przynajmniej do 6 stycznia.

Ryanair informuje zaś, że wszystkie loty przeniósł na Okęcie do 8 stycznia. Pasażerowie mają od razu jechać na to lotnisko. Już niemal wszyscy zresztą tak robią. – W Wigilię w Modlinie zjawiło się tylko dwóch podróżnych. Ryanair takim osobom zapewnia przejazd na Okęcie – mówi Edyta Mikołajczyk.

Dla pasażerów lądowanie na Okęciu może być wygodniejsze, ale dla przewoźników to problem, bo opłaty lotniskowe są tam blisko dwa razy wyższe. Można się spodziewać, że linie lotnicze będą żądały od portu w Modlinie zwrotu tych kosztów. Władze lotniska zapowiadały, że wszelkie roszczenia będą przerzucać na firmę Erbud, która za 107 mln zł przebudowywała pas. Lotnisko dla tanich linii w Modlinie działa od połowy lipca. Wcześniej tamtejszy pas wykorzystywany był przez wojsko.

Info: Gazeta.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 322

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie