Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Rozbił się TU204 w Rosji

Rozbił się TU204 w Rosji

31 grudnia 2012

Cztery osoby zginęły, a kolejne cztery zostały poważnie ranne w katastrofie rosyjskiego samolotu pasażerskiego Tu-204 na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Należąca do linii lotniczych Red Wings maszyna rozbiła się podczas lądowania. Wcześniej władze podawały, że na pokładzie było nie 8, lecz 12 osób.

Be Sociable, Share!


Cztery osoby zginęły, a kolejne cztery zostały poważnie ranne w katastrofie rosyjskiego samolotu pasażerskiego Tu-204 na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Należąca do linii lotniczych Red Wings maszyna rozbiła się podczas lądowania. Wcześniej władze podawały, że na pokładzie było nie 8, lecz 12 osób.

Samolot leciał bez pasażerów; na pokładzie było tylko ośmiu członków załogi. Wszyscy doznali obrażeń. Trzy osoby zmarły w drodze do szpitala, jedna w szpitalu. Cztery kolejne są poważnie ranne. Stan dwojga rannych określany jest jako krytyczny. Ofiary śmiertelne to kapitan, drugi pilot, inżynier pokładowy i jedna ze stewardes. Wcześniej władze i media podawały, że na pokładzie było nie osiem, lecz 12 osób.

Samolot wypadł z pasa

Rzeczniczka portu lotniczego Wnukowo Jelena Kryłowa poinformowała, że samolot Tu-204 przyleciał z Pardubic w Czechach, dokąd wcześniej zawiózł grupę turystów z Rosji. W czasie lądowania wypadł z pasa, staranował ogrodzenie i wbił się w nasyp oddzielający lotnisko od Szosy Kijowskiej, jednej z głównych dróg dojazdowych do Moskwy.

Wypadek miał miejsce w czasie zamieci śnieżnej. Rosyjska państwowa telewizja podała, że samolot krążył nad lotniskiem, szukał też możliwości lądowania w innym porcie lotniczym.

Tu-204 rozpadł się na trzy części. Kabina pilotów została doszczętnie zniszczona. Niektóre źródła utrzymują, że maszyna stanęła w płomieniach. Jednak pożar został szybko ugaszony. Do wypadku doszło około 16.35 czasu moskiewskiego (13.35 czasu polskiego). Lotnisko zostało zamknięte. Samoloty mające lądować na Wnukowie kierowane są na inne moskiewskie lotniska – Szeremietiewo i Domodiedowo.

„Trzy możliwe przyczyny wypadku”

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozważa trzy wersje: złe warunki pogodowe, błąd pilotów i niesprawność techniczna Tu-204. Służby lotniska w Pardubicach podały, że przed startem samolot był sprawny.

Tu-204 to dwusilnikowy samolot pasażerski, który zastąpił trzysilnikowy Tu-154. W zależności od modyfikacji zabiera na pokład od 164 do 210 pasażerów. Jest produkowany od 1995 roku. Dotąd wybudowano 68 takich samolotów. Dotychczas rozbił się tylko jeden Tu-204 – 22 marca 2010 roku podczas lądowania na Domodiedowie. Tamta maszyna też leciała bez pasażerów. Nikt wtedy nie zginął; rannych zostało 8 osób.

Linie lotnicze Red Wings obecne są na rynku od 1999 roku. Należą do Narodowego Banku Rezerw (NRK), kontrolowanego przez znanego biznesmena Aleksandra Lebiediewa, wydawcę niezależnej „Nowej Gaziety”. Bazują na Wnukowie. Dysponują dziewięcioma Tu-204. Specjalizują się w lotach czarterowych do krajów Europy i Azji. Lebiediew obiecał już pomoc materialną rodzinom ofiar.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 344

Tagi: , , ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie