Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Przychody Lufthansy osłabione mniejszym popytem

15 maja 2009

Strata 44 milionów Euro w pierwszym kwartale 2009 roku. Pierwsze trzy miesiące 2009 roku przyniosły stratę działalności operacyjnej Lufthansy w wysokości 44 mln Euro. Z powodu ogólnoświatowego kryzysu oraz pogorszającej się sytuacji ekonomicznej największa niemiecka linia lotnicza nie była w stanie powtórzyć rekordowych wyników z zeszłego roku.

Be Sociable, Share!


„Bieżący kryzys odbija się na naszych zyskach”, powiedział Stephen Gemkow, dyrektor finanswy (CFO) Lufthansy, porównując obecny kwartał z adekwatnym okresem w roku ubiegłym – „ Nasze podstawy są jednak solidne i mamy właściwe instrumenty, żeby przeciwdziałać kryzysowi. Obecna sytuacja sprzyja wnikliwej analizie. Możemy zobaczyć kto jest przygotowany i kto jest w stanie efektywnie reagować przeciwdziałając tym trudnym warunkom. Lufthansa jest silną spółką, która potrafi sobie radzić nawet w trudnych czasach“.

Komentując wyniki poszczególnych segmentów biznesowych Gemkow powiedział: „Nasza strategia nie zmieniła się, naszym celem jest stałe podnoszenie wartości Grupy. Lufthansa czerpie korzyści z szerokiego spectrum usług jakie oferuje w ramach swoich segmentów biznesowych. Rozwijamy trzon naszego biznesu poprzez ekspansję naszej grupy lotniczej oraz poprzez wzmacnianie naszych sojuszy i partnerstw. Z obecnego trudnego klimatu finansowego chcemy wyjść silniejsi niż kiedykolwiek”. Linie pasażerskie Lufthansa muszą zmierzyć się z zauważalnym osłabieniem wyniku operacyjnego, na który bezpośredni wpływ kryzys ekonomiczny i w związku z tym redukcja przychodów z ruchu lotniczego. Z uwagi na przedłużający się spadek popytu zmniejszono możliwości przewozowe. Spółka Logistics odczuła znaczny zastój w przychodach, co odzwierciedlił wynik operacyjny za pierwsze trzy miesiące 2009 roku. W przeciwieństwie do innych spółek Lufthansa Technik odnotowała w tym okresie wzrost przychodów. Trudne warunki ekonomiczne spowodowały spadek przychodów i niższy wynik operacyjny spółki IT services.


Biorąc pod uwagę trudną sytuację ekonomiczną Zarząd Lufthansy spodziewa się niższych przychodów i znaczącej redukcji wyniku operacyjnego Grupy Lufthansa, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Gemkow podkreślił jednak, że jest pewien, że Lufthansa będzie mogła utrzymać wyraźnie pozytywne rezultaty operacyjne pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej.


Pierwszy kwartał 2009 w liczbach


Przychody Grupy Lufthansa w trzech pierwszych miesiącach 2009 roku wyniosły 5 miliardów Euro co stanowi 10,3% mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przychody z przewozów obniżyły się o 14,6% do 3,8 miliardów Euro. Głównym powodem spadku była mniejsza liczba pasażerów oraz przewożonych towarów. W sumie dochód operacyjny Grupy Lufthansa spadł do 5,8 miliardów Euro co stanowi redukcję o 6,8 %.


 W pierwszym kwartale 2009 roku koszty operacyjne spadły do 5,9 miliarda Euro. Powodem powyższego były koszty paliwa – 739 milionów Euro.  Stanowi to obniżkę o 31% w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, spowodowaną głównie zmianami w cenach i ilości. Negatywne zmiany kursu walut oraz negatywny rezultat transakcji hedgingowych, okazały się mieć odwrotny skutek.


 Wynik operacyjny dla Grupy Lufthansa wyniósł 44 miliony Euro na minusie co stanowi 216 milionów Euro mniej w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Winę za straty można przypisać głównie negatywnemu rozwojowi sytuacji w segmentach linii pasażerskich oraz Lufthansa Logistics.  Zysk netto firmy to minus 256 milionów Euro, podczas gdy w tym samym czasie w zeszłym roku wynosił 44 miliony.


 W czasie omawianego kwartału nakłady kapitałowe Lufthansy wyniosły 664 milionów Euro z czego 519 milionów Euro wykorzystano na ekspansję i modernizację floty. 77 milionów Euro uzyskano z upłynnienia pozostałych udziałów linii Condor oraz spłat związanych z nimi pożyczek. Operacyjne przepływy pieniężne stanowiły 708 milionów Euro. Płynność netto Grupy w pierwszym kwartale roku 2009 wyniosła 46 milionów Euro.


*) Niektóre z wyników za zeszły rok zostały skorygowane w oparciu o zmiany waloryzacji IFRIC 13
**) Wynik działalności operacyjnej wraz z odpisami rezerw, podzielony przez przychody


Pełny tymczasowy raport finansowy za pierwszy kwartał 2009 roku jest dostępny na stronie internetowej: www.lufthansa.com/investor-relations <http://www.lufthansa.com/investor-relations>.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 139

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie