Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Przewoźnicy kontra ministrowie

22 lutego 2005

Nowy podatek na benzynę lotniczą coraz bliżej. Po szczycie ministrów finansów grupy G-7 ostro zaprotestowała branża lotnicza w Europie. Ich zdaniem nowy podatek jest zagrożeniem dla firm przewozowych.

Be Sociable, Share!


Na londyńskim szczycie ministrowie finansów państw G-7 zaproponowali nałożenie podatku na paliwo lotnicze. Uzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na pomoc dla najbiedniejszych członków Unii. Pomysł nie spodobał się przewoźnikom.

„Jesteśmy za pomocą w rozwoju biedniejszych państw, tylko dlaczego kosztem linii lotniczych? Branża lotnicza przechodzi kryzys. Przewoźnicy obniżają koszty w każdy możliwy sposób, by tylko zdobyć klientów, którzy oczekują przystępnych cen biletów. Politycy w Europie nie rozumieją, że branża lotnicza nie jest niewyczerpanym źródłem wpływów – powiedział Ulrich Schulte-Strathaus, sekretarz generalny Associations of European Airlines.

Wzrost cen biletów będzie oznaczać jedynie to, że bilety lotnicze przestaną być dostępne dla najmniej zamożnych pasażerów. „Przewozimy w większości ludzi, których nie stać na drogie bilety. Podwyżka cen zmniejszy liczbę pasażerów – alarmuje Michael P’Leary, prezes Ryanair.

Uzasadnienie nowego podatku bulwersuje przewoźników. „Jeśli prawdziwym celem wprowadzenie nowego podatku jest pomoc dla najbiedniejszych krajów, jego źródła nie powinno się szukać u przewoźników, ale w firmach o dużo większych zyskach” – mówi Yannis Capodistrias, menadżer easyJet.

„Jeżeli ministrowie UE rzeczywiście chcą pomóc krajom w trudniejszej sytuacji, to może spróbowaliby wspomóc ich transport i turystykę” – sugeruje sekretarz AEA.

Potentaci na polskim rynku nie odnieśli się wprost do propozycji G-7. Do LOT informacje o podatku nie dotarły. Lufthansa natomiast nie chce komentować postanowień organizacji, w której skład wchodzi jej macierzysty kraj.

Ostro przeciwko nowemu podatkowi wypowiedział się easyJet. W specjalnym oświadczeniu przewoźnik wezwał komisarza Gordona Browna i jego europejskich partnerów do przeciwstawienia się wprowadzeniu przez Unię Europejską podatku na benzynę lotniczą.

Członkowie AEA przewieźli w 2004 r. 300 mln osób. Szacunkowo na każdej z nich zarobili średnio 2 euro.

Źródło: Puls Biznesu

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 256

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie