Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Powstanie największa linia na świecie

17 kwietnia 2008

Amerykańskie linie lotnicze Delta oraz Northwest połączą swe siły tworząc największą linię lotniczą na świecie. Wspólnie stawią czoła recesji i drożejącej ropie naftowej.

Be Sociable, Share!


W tym roku branża lotnicza w USA straci nawet 1 mld dol. Mniejsi przewoźnicy bankrutują – upadłość ogłosiły już Skybus Airlines, Aloha, ATA Airlines i Frontline.

Ratunkiem dla większych przewoźników mają być fuzje. We chęć połączenie ogłosiły Delta i Northwest – trzecia i piąta linia w USA. Po połączeniu nowy przewoźnik będzie działał pod nazwą Delta i stanie się największą firmą lotniczą na świecie pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Obaj przewoźnicy w 2007 r. miały łącznie 126,6 mln pasażerów, z czego tylko 21 mln z nich na trasach międzynarodowych. Southwest czy American Airlines przewożą rocznie około 100 mln osób.


Nowa Delta będzie miała w sumie 800 samolotów i będzie zatrudniać 75 tys. osób. Klientom zaoferuje połączenia do 390 miast w 67 krajach na całym świecie. Może też okazać się największą linią lotniczą pod względem osiąganych dochodów, zrównując się z dotychczasowym liderem – grupą Air France-KLM.


Ruchy konsolidacyjne widać także na europejskim rynku. Jeszcze do niedawna niemal pewne było przejęcie włoskiej Alitalii przez Air France-KLM. Jednak w ostatnim czasie sytuacja się skomplikowała. Przejęcie przez Air France-KLM oprotestowali włoscy związkowcy, a zniecierpliwiony zarząd Air France-KLM zerwał negocjacje. W zeszłym roku głośno było też o możliwości przejęcia udziałów w hiszpańskiej Iberii przez British Airways.


Na podstawie Gazety Wyborczej


/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 505

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie