Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Porty regionalne zabierają pasażerów Warszawie

16 stycznia 2008

Regionalne porty lotnicze po raz pierwszy odprawiły więcej pasażerów niż Okęcie. Liczba odprawionych pasażerów w regionach była aż o milion większa niż w stolicy.

Be Sociable, Share!


W 2006 roku wszystkie polskie lotniska obsłużyły ponad 15 mln pasażerów (o 33 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego samo Okęcie ponad 8 mln 100 tys. Ubiegły rok także był rekordowy. Tym razem jednak lotniska regionalne lotniska odprawiły ok. 10 mln pasażerów, z 19 mln w skali całego kraju. Ponad 9 mln pasażerów skorzystało z Okęcia. Okęcie jest największym portem lotniczym w kraju, ale systematycznie traci na znaczeniu.

Liczba pasażerów odprawianych z Okęcia w 2007 roku wzrosła jedynie o ponad 12 proc. w porównaniu z rokiem 2006, podczas gdy w portach regionalnych aż o blisko 40 proc. Wrocław dzięki ogromnemu wzrostowi (47,9 proc.) po raz pierwszy w historii przekroczył barierę miliona pasażerów. Kraków ponad 3 mln pasażerów. Katowice i Gdańsk odprawiły niewiele mniej niż 2 mln podróżnych.


W 2020 roku Okęcie ma odprawiać jedynie jedną trzecią podróżnych. powodem marginalizacji stołecznego portu jest fakt, że regionalne lotniska otwierają coraz więcej połączeń i potrafią przyciągać coraz większą liczbę przewoźników. Po drugie, na Okęciu od dawna panuje ogólny bałagan i sytuacja ciągle się pogarsza.


Jednak regionalne porty także powoli są coraz bardziej zapchane i muszą się rozbudowywać. W latach 2008-13 potrzeba ok. 7 mld zł na budowę nowych lotnisk (m.in. w Lublinie i Białymstoku) oraz modernizację starych. We Wrocławiu jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa drugiego terminalu, który docelowo będzie w stanie obsłużyć 7 mln podróżnych. podobne inwestycje ruszą także w Krakowie i Trójmieście w roku 2009.  


Na podstawie Gazety Wyborczej


/PK/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 176

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie