Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Porty lotnicze Europy mają dwie prędkości

8 lutego 2013

Lotniczy ruch pasażerski na lotniskach krajów Unii Europejskiej słabnie od października. Lepiej mają się porty z europejskich krajów, które nie są w UE – Turcji, Rosji czy Gruzji. To Europa dwóch prędkości.

Be Sociable, Share!


Lotniczy ruch pasażerski na lotniskach krajów Unii Europejskiej słabnie od października. Lepiej mają się porty z europejskich krajów, które nie są w UE – Turcji, Rosji czy Gruzji. To Europa dwóch prędkości.

ACI Europe opublikowała wyniki anazliz ruchu lotniczego w 2012 r. Ruch pasażerski na europejskich lotniskach wzrósł zaledwie o 1,8 proc. w porównaniu do 2011 r., ale różnice pomiędzy krajami zrzeszonymi w Unii Europejskiej (wzrost zaledwie o 0,2 proc.), a pozostałymi, są bardzo duże.

Europa jest rynkiem dwóch prędkości. Od 2008 r. ruch pasażerski rośnie w tempie niższym niż 2,5 proc. na lotniskach Unii Europejskiej i wyższym niż 38 proc. w krajach spoza Unii – powiedział Olivier Jankovec, szef ACI Europe. Dodał, że ten rok nie będzie o wiele lepszy: ruch wzrosnąć ma tylko o 0,5 proc.

Przyjrzyjmy się statystykom. ACI Europe dzieli lotniska na cztery grupy. Pierwszą z nich stanowią porty o rocznej liczbie pasażerów przekraczających 25 mln. Największe wzrosty w tej grupie zanotowały Stambuł IST (20,3 proc.), Moskwa SVO (16,1 proc.), Moskwa DME (9,6 proc.). W drugiej grupie (10-25 mln pasażerów) najlepiej poradziły sobie Stambuł SAW (8,4 proc.), Berlin TXL (8,1 proc.) oraz Nicea (7,4 proc.). W trzeciej (5–10 mln pasażerów rocznie) najwyższe wzrosty zanotowały Bukareszt OTP (41 proc.), Charleroi (10,6 proc.) oraz Izmir (9,6 proc.). Ostatnią grupę stanowią lotniska przyjmujące mniej niż 5 mln pasażerów rocznie. Wyróżniły się tu Arad (1236 proc.), Vatry (71 proc.) oraz Wilno (28,9 proc.). Średnio w grupach zanotowano następujące wzrosty: pierwsza – 2,5 proc, druga – 1,4 proc., trzecia – 1,7 proc., czwarta – 0,4 proc.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 390

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie