Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Lotnisko Chopina Warszawa

Polskie lotniska ściągają miliony

10 września 2013

Tanie linie lotnicze pomogły warszawskiemu Lotnisku im. Chopina w osiągnięciu rekordowego wyniku. Od początku roku liczba podróżnych wzrosła tu o 10 proc. Spore wzrosty odnotowały też lotniska w Krakowie i Gdańsku – czytamy w „Rzeczpospolitej”

Be Sociable, Share!


Tanie linie lotnicze pomogły warszawskiemu Lotnisku im. Chopina w osiągnięciu rekordowego wyniku. Od początku roku liczba podróżnych wzrosła tu o 10 proc. Spore wzrosty odnotowały też lotniska w Krakowie i Gdańsku – czytamy w „Rzeczpospolitej”
Z branżowych prognoz wynika, że w tym roku polskie lotniska odprawią ponad 25,5 mln pasażerów. To o ponad milion osób więcej niż w całym ubiegłym roku. Największy wzrost ruchu notuje port Chopina w Warszawie, który zanotował rekordowy sierpień – w tym miesiącu odprawiono 1,1 mln pasażerów, a liczba podróżnych wzrosła aż o 27 proc. w skali roku. Tak duży przypływ pasażerów Okęcie zawdzięcza przyjęciu w tym roku dwóch największych tanich linii: irlandzkiego Ryanaira i węgierskiego Wizzaira, którzy w grudniu przenieśli swoje operacje do Warszawy z powodu zamknięcia lotniska na Okęciu.

Zwłaszcza dla Ryanaira poważne usterki pasa startowego i wymuszone przenosiny do Warszawy okazały się strzałem w dziesiątkę: tani przewoźnik przewoził dzięki temu więcej pasażerów i w I kwartale wyprzedził LOT, zostając największym przewoźnikiem na polskim niebie.

Modlin wraca do gry

Władze warszawskie lotniska liczą się z tym, że wzrosty wyhamują nieco do końca roku, ale i tak na koniec 2013 roku zakładają zwiększenie liczby podróżnych o 10 proc. w skali roku. – To dla nas spore wyzwanie. Mamy pół terminala pasażerskiego, przez długi czas mieliśmy tylko jedną drogę startową – mówi Michał Marzec, dyrektor Polskich Portów Lotniczych. Częściowo jest to związane z decyzją Ryanaira, który od 30 września planuje wrócić na lotnisko w Modlinie . We wtorek odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa.

Planów powrotu do Modlina nie ma z kolei węgierski Wizzair. – Straciliśmy zaufanie do Modlina – mówił w lipcu Jozsef Varadi, prezes węgierskiego przewoźnika.

Co ciekawe, plany Węgrów zostały chłodno przyjęte przez władze lotniska Chopina, które kilka tygodni temu ogłosiło, że nie zamierza specjalnie przekonywać tanich linii do pozostania w Warszawie. – Lotnisko Chopina jest lotniskiem użytku publicznego, co oznacza, że każdy przewoźnik, który ma taką ochotę, może do nas latać. Jeżeli akceptuje warunki określone w cenniku usług lotniskowych, jeżeli wpłaci nam opłaty wynikające z cennika, wówczas nie ma żadnego problemu, żeby tutaj lądował i startował – podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina. – Nie możemy żadnemu przewoźnikowi zabronić wykonywania operacji, ale też niespecjalnie zachęcaliśmy tanich przewoźników do tego, żeby u nas zostali na stałe – mówił w sierpniu w rozmowie z serwisem Newseria.pl.

Właściciel lotniska Chopina, czyli Państwowe Porty Lotnicze, ma też 30,39 proc. udziałów w modlińskim porcie. Uruchomienie tego lotniska miało być elementem strategii, w ramach której w głównym porcie lotniczym mieli pozostać jedynie przewoźnicy tradycyjni.

Rosną inne porty

Oprócz Warszawy solidny wzrost zanotowało też w sierpniu lotnisko w Krakowie, gdzie liczba pasażerów wzrosła o 7 proc. w skali roku, a od początku roku – o 4 proc. Od stycznia lotnisko w Krakowie obsłużyło w sumie 2,4 mln pasażerów. Wzrost zanotował też port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – „Rzeczpospolita” napisała, że od początku roku port odprawił 1,9 mln pasażerów, czyli o 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O 4 proc. w sierpniu wzrosła też liczba pasażerów w Bydgoszczy, spadki zanotowały za to porty w Łodzi – od początku roku aż o 23,4 proc. w skali roku, i w Rzeszowie – w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy port obsłużył 320 tys. podróżnych, 8 tys. mniej niż w ubiegłym roku.

Info: Wyborcza.biz

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie