Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Polski i nternet i linie lotnicze

23 września 2013

Mimo że najwięcej mówimy o LOT-cie, i tę linię darzymy największą sympatią, najczęściej latamy Ryanairem – pokazują dane z badania zasobów Internetu i statystyki sprzedaży biletów

Be Sociable, Share!


Mimo że najwięcej mówimy o LOT-cie, i tę linię darzymy największą sympatią, najczęściej latamy Ryanairem – pokazują dane z badania zasobów Internetu i statystyki sprzedaży biletów

Wyniki sprzedaży biletów udostępnił portal Tanie-loty.com.pl. Badanie polskiego Internetu przeprowadziła natomiast firma monitorująca sieć, Brand 24. Badanie dotyczyło pokazywania się informacji o liniach lotniczych i obejmowało miesiąc wakacji – od 22 lipca do 22 sierpnia tego roku.

W sumie ukazało się w tym czasie 35 tysięcy wzmianek o liniach lotniczych. Z tego 65 procent w serwisach tematycznych i branżowych, 12,5 procent w serwisach newsowych (strony internetowe gazet, stacji telewizyjnych i radiowych), 10 procent na forach, a 8 procent na Facebooku.

ranking linii lotniczych

O których przewoźnikach jest najgłośniej? Najwięcej, bo aż 10 tysięcy wpisów dotyczyło LOT-u. O wiele mniej uwagi Internauci poświęcili drugiemu na tej liście Ryanairowi – 2650 wpisów. Jeszcze mniej Wizz Airowi – 1425 notatek. Na czwartym miejscu znalazła się stosunkowo młoda na polskim rynku linia lotnicza, Emirates, z wynikiem 1284 wpisów, a na piątym Lufthansa – 979 wpisów.

ranking linii lotniczych

O kim internauci wyrażali się z największą sympatią? Wpisy, przy których znalazły się pozytywne określenia ( „dobrze”, „miło”, „tanio”, „punktualnie”, „polecam”) najwięcej miał LOT – 12 procent (z opinii o tej linii, większość informacji miała charakter neutralny). Nasz narodowy przewoźnik i w tej kategorii mocno wyprzedził konkurentów. Na drugim miejscu z najlepszymi opiniami na swój temat wylądowały linie Emirates (7 proc.), a na trzecim – Ryanair (3 proc.). To ciekawe, jeśli weźmie się pod uwagę, że Emirates zdobyły w tym roku tytuł najlepszych linii na świecie, a Ryanair jako tania linia lotnicza, jest często przedmiotem kpin w związku z prowokującym marketingiem.

Brand24 podaje też charakterystyczne opinie negatywne o przewoźnikach. „Ryanair jak zwykle zaskakuje pasażerów pomysłowością w wyciąganiu pieniędzy – nie mamy drobnych – nowe sztuczki Ryanaira – >>udawajcie, że nie macie reszty do wydania<< – taką instrukcję dostali w okólniku pracownicy pokładowi linii Ryanair”. „Lufthansa najgorsze [linie lotnicze] i nigdy więcej ceny kosmiczne obsługa fatalna”. O Wizz Airze: „fatalne warunki, niewygodne samoloty a to wszystko bo 50 zł taniej. Hmmm no i Wizzair musi zmniejszyć ilość lotów, a przecież to inna klasa latania i życia – zastanów się zanim ich wybierzesz”. „W newletterze LOT mami wyjątkowym menu lot gourmet z autorskimi pomysłami, dopiero teraz widać, jaki to obciach”.

- Rzeczywiście, z naszych doświadczeń wynik, że internauci najczęściej narzekają na „wyciąganie” pieniędzy przez Ryanaira dodatkowymi opłatami – mówi Anna Pustizzi z Tanie-loty.com.pl. – Ale linia ta ma też chwalona jest za punktualność.

- W Lufthansie pasażerowie narzekają na ciasno ustawione fotele i drogie bilety. Wizz Air ma z kolei opinię przewoźnika często się spóźniającego. Bardzo jest też krytykowany za pobieranie opłat za, nieco większy niż minimalny, bagaż podręczny – w zależności od długości lotu 40 lub 80 złotych – dodaje. – W LOT-cie natomiast nie spodobało się pasażerom wprowadzenie opłat za posiłki, choć sama ich jakość nie jest tak krytykowana.

Brand24 wskazał też pięć adresów mediów społecznych, w których najczęściej pojawiały się w badanym miesiącu hasła dotyczące latania i tanich biletów („tanie loty”, „tanie latanie”, „tanie bilety” itp.). Były to: fb.com/TanieLoty, @Tanie.Loty, @tvnwarszawa, fb.com/TanieBiletyLotnicze i fb.com/tvnwarszawa.

Te dane Tanie-Loty.com.pl uzupełniły danymi ze sprzedaży biletów lotniczych. Między 22 lipca a 22 sierpnia aż jedna trzecia biletów kupionych za pośrednictwem tego portalu to były bilety na rejsy Ryanaira – 34,65 procent. Na drugim miejscu uplasował się LOT z wynikiem 15,07 procent, a na trzecim Wizz Air – 11,77 procent. Dalej znalazły się dwie największe linie niemieckie – Lufthansa z udziałem 6,05 procent i Air Berlin z 2,42 procentami.

ranking linii lotniczych

- Wyraźna przewaga Ryanaira wynika z tego, że miał on w sezonie wiele bezpośrednich lotów na wyspy na południu Europy, gdzie można było sobie zaplanować wakacje – na Kretę, Cypr, Majorkę i  Sycylię. Robił też dużo promocji – wyjaśnia Pustizzi.

- Wyniki LOT-u to efekt słabych promocji w lecie. Poza tym ta linia przegrywa konkurencję z tanimi liniami lotniczymi jeśli chodzi o ceny biletów do popularnych stolic. Wizz Air oferuje Paryż za 68 złotych, a LOT za 400 – 600 złotych – dodaje Anna Pustizzi.

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie