Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Polski boom lotniczy się kończy

6 lutego 2009

Liczba pasażerów na polskich lotniskach rosła w 2008 r. trzy razy wolniej niż jeszcze rok wcześniej. Branży lotniczej coraz bardziej daje się we znaki kryzys.

Be Sociable, Share!


Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2008 r. polskie lotniska obsłużyły ponad 20,6 mln pasażerów. To o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Problem w tym, że ULC przewidywał jeszcze kilka miesięcy temu, że z polskich lotnisk skorzysta o 2 mln pasażerów więcej. A jeszcze w 2007 r. przyrost pasażerów na polskich lotniskach wyniósł aż 24 proc.

Według ULC na całym roku zaważył głównie IV kw., w którym z lotnisk skorzystało o 6,5 proc. mniej pasażerów niż w IV kw. 2007 r. To skutek pogłębiającego się kryzysu w branży lotniczej. Najpierw linie lotnicze dobijały wysokie ceny paliwa, a teraz coraz bardziej spowolnienie gospodarcze na świecie. Wiele linii lotniczych, np. irlandzki Ryanair, tnie koszty i zawiesiło część połączeń.


Prym wiedzie cały czas warszawskie Okęcie, z którego skorzystało 9,4 mln pasażerów. Drugi port w kraju – krakowskie Balice – zeszłego roku nie może jednak uznać za udany. Lotnisko odwiedziło 2,9 mln pasażerów, o 4,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Nic dziwnego, skoro najpierw bazę zlikwidowały tam linie SkyEurope, później z obsługi połączeń regularnych zrezygnował Centralwings. Krakowski port gonią katowickie Pyrzowice, które obsłużyły 2,4 mln pasażerów, o 22,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Najszybciej – o 45 proc. – rosła jednak liczba pasażerów w Poznaniu i Bydgoszczy.


Źródło: Gazeta Wyborcza


/L/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 664

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie