Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Polacy uwielbiają tanie linie lotnicze

Polacy uwielbiają tanie linie lotnicze

4 lipca 2013

Ryanair ma największe udziały w polskim rynku lotniczym. LOT znalazł się na drugim miejscu – wynika z zestawienia Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Be Sociable, Share!


Różnica między irlandzkimi i polskimi liniami lotniczymi jest niemal symboliczna, wynosi jedynie 0,11 proc. O zmianie zadecydowały kłopoty naszego narodowego przewoźnika oraz agresywna polityka cenowa Ryanair. Podział polskiego rynku lotniczego wygląda następująco:

-    Ryanair – 28,11 proc.
-    LOT – 28 proc.
-    Wizz Air – 19,5 proc.
-    Lufthansa – 7,17 proc.
-    EasyJet – 2,3 proc.
-    Air France – 1,7 proc.

Ryanair jest największym przewoźnikiem nie tylko u nas, ale i w Hiszpanii, we Włoszech oraz Irlandii. Tani przewoźnik korzysta na tym, że narodowe linie w tych państwach przechodzą głęboką restrukturyzację.

W przypadku Warszawy na atrakcyjności irlandzkiej linii zaważyła nie tylko cena, ale także odlot z Okęcia. Dzięki temu przesiadka przy locie z regionalnego portu nie jest problemem, jednak to ułatwienie zniknie wraz z przeniesieniem się Ryanair do Modlina.

Zdaniem Krzysztofa Moczulskiego, analityka rynku lotniczego, wypowiadającego się dla „Rzeczpospolitej”, pozycja Ryanair i Lufthansy w zestawieniu to nie przypadek. Chociaż linie te mają inny profil, to mają jedną wspólną cechę – koncentrują się na regionalnych portach. To tam jest potencjał wzrostu.

Prognozy pokazują, że do 2020 r. z polskich portów lotniczych skorzysta 20 mln pasażerów, co kusi zagranicznych przewoźników. Ryanair będzie musiał sobie poradzić z nowymi wyzwaniami bez Michaela Cawley’a, który odszedł z firmy po 17 latach, a odpowiadał za siatkę połączeń i dodatkowe przychody. Za jego czasów sieć połączeń wzrosła ze 100 do 1600, a liczba baz zwiększyła się z kilku do 57.

Info: wp.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 399

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie