Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Po Polsce najtaniej koleją, najszybciej samolotem

Po Polsce najtaniej koleją, najszybciej samolotem

10 czerwca 2010

Linie lotnicze LOT zapowiadają, że od jesieni uruchomią wiele bezpośrednich połączeń lotniczych między polskimi miastami. W naszym kraju wewnętrzny ruch lotniczy to jedynie kilka procent całego rynku. W Europie rynek lotów krajowych jest znacznie większy niż w Polsce. W Hiszpanii aż 40 proc. pasażerów to podróżni lotów krajowych. W Norwegii ten odsetek wynosi 65 proc. W Polsce rynek lotów krajowych rozwija się powoli. Jeszcze w 2003 r. z tych tras skorzystało 833 tys. pasażerów, a rok temu tylko 33 tys. więcej. W tym samym czasie liczba wszystkich pasażerów w Polsce wzrosła z 7 do niemal 19 mln.

Be Sociable, Share!


Linie lotnicze LOT zapowiadają stworzenie siatki połączeń krajowych. Dzięki temu będą możliwe bezpośrednie loty np. z Rzeszowa do Szczecina.

Według ekspertów najpotrzebniejsze są bezpośrednie trasy z Krakowa do Gdańska, Poznania i Szczecina oraz Bydgoszczy, a także z Rzeszowa do Szczecina, z Wrocławia do Warszawy i Gdańska. Kilka lat temu na trasie z Krakowa do Gdańska latały linie Direct Fly, ale trasa działała tylko cztery miesiące. Teraz na tej trasie lata linie Jet Air.

LOT chciałby stworzyć konkurencję dla podróżowania koleją. Zapowiada, że w przyszłe loty mają być konkurencyjne cenowo w porównaniu do cen biletów kolejowych, a będą przecież trwały o wiele krócej. Jak na razie podróż koleją jest jednak tańsza niż podróż samolotem. Np. trasę Kraków – Gdańsk można pokonać samolotem LOTu za ok. 652 zł a czas podróży wynosi od 2 godz. 40 min do 3 godz. 10 min. Jet Air lata na tej trasie przez Poznań za 533 zł w czasie 2 godz. i 20 min. Można także skorzystać z bezpośredniego lotu Jet Air za 640 zł w czasie półtorej godziny.

Natomiast Intercity pokonuje trasę Kraków – Gdańsk w niecałe 7 godzin. Za 129 zł w jedną stronę. Tanie Linie Kolejowe oferują bilety na tę samą trasę w cenie 136 zł. Podróż z przesiadką trwa 11 godz.

/Ky na podstawie Gazety Wyborczej/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 83

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie