Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

PLL LOT na sprzedaż. Wkrótce prywatyzacja

PLL LOT na sprzedaż. Wkrótce prywatyzacja

26 marca 2012

W sprawie sprzedaży Polskich Linii Lotniczych LOT prowadzone są rozmowy – ujawnił minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Nie podał jednak nazw potencjalnych inwestorów.

Be Sociable, Share!


W sprawie sprzedaży Polskich Linii Lotniczych LOT prowadzone są rozmowy – ujawnił minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Nie podał jednak nazw potencjalnych inwestorów.

- Nie możemy potwierdzić żadnego inwestora, prowadzone są rozmowy. W tym momencie na pewno czekamy na inwestora, który wniósłby wartość dodaną do samej spółki – powiedział w piątek dziennikarzom Budzanowski.

W pierwszej połowie marca wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak powiedział, że MSP chce w ciągu 3-4 tygodni wybrać doradcę finansowego przy prywatyzacji PLL LOT. Jak zaznaczył, byłoby to sygnałem, „że w sposób aktywniejszy niż dotychczas będziemy szukać inwestora dla LOT-u”.

Dodał, że w pierwszej kolejności planowane jest pozyskanie dla spółki inwestora branżowego, ale gdyby to się nie udało, możliwe jest wprowadzenie jej na warszawską giełdę. – Mamy sygnały od kilku potencjalnych nabywców, że byliby skłonni rozmawiać na temat LOT-u, ale to są rozmowy bardzo wstępne – powiedział. – Gdyby się nie powiodła prywatyzacja branżowa, możemy wrócić do tematu IPO – stwierdził.

Resort skarbu podtrzymuje plan sprzedaży PLL LOT w tym roku. Doradcą prywatyzacyjnym spółki jest Morgan Stanley.

Pod koniec stycznia br. firma Turkish Airlines poinformowała, że jest zainteresowana przejęciem PLL LOT. Resort skarbu, po ujawnieniu w mediach przez Turków swoich planów wobec polskiego przewoźnika, poinformował, że w grudniu 2011 r. Turcy rozmawiali z MSP na temat LOT-u. Resort mówił wówczas, że polskim przewoźnikiem zainteresowany jest również drugi inwestor.

W lutym br. prezes PLL LOT Marcin Piróg powiedział, że potencjalny inwestor powinien zapewnić spółce dalszy rozwój, pozwalając na zachowanie logo. Wyjaśniał, że działania, które spółka realizuje, zbliżają ją do osiągnięcia rentowności. W PLL LOT jest prowadzona restrukturyzacja, m.in. w obszarach jej działalności majątkowej.

PLL LOT za 2011 r. odnotowały 145,5 mln zł straty, w 2010 r. – 163,1 mln zł. W tym roku spółka planuje zysk w wysokości 52,5 mln zł.

Skarb państwa ma 67,97 proc. akcji LOT-u, Regionalny Fundusz Gospodarczy – 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Na podstawie: Wyborcza.biz

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie