Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Ze świata

Otwarte niebo nad Europą i USA

5 marca 2007

Wstępne porozumienie w sprawie liberalizacji lotów między Stanami Zjednoczonymi a Europą zostało uzgodnione w Brukseli. Jest szansa, że od października loty międzykontynentalne zaczną obsługiwać tanie linie lotnicze. Jacques Barrot, komisarz UE ds. transportu przedstawi projekt unijno-amerykańskiej umowy 22 marca na posiedzeniu unijnych ministrów transportu. Jeśli umowa zostanie przez nich zatwierdzona, zacznie obowiązywać od października.

Be Sociable, Share!


”Otwartego niebo” ma znieść bariery w postaci wymogu zawierania umów dwustronnych między USA i poszczególnymi państwami UE. Dzięki temu powstanie Transatlantycki Otwarty Obszar Lotów (Transatlantic Open Aviation Area). Dzięki temu dowolny przewoźnik europejski i amerykański będzie mógł oferować loty na wybrane lotniska w Europie lub USA bez konieczności uzgadniania tego z rządem danego kraju.

Dla pasażerów ma to o tyle znaczenie, że zwiększy konkurencyjność między przewoźnikami, co skutkuje większą liczbą połączeń i obniżeniem cen biletów.

Ostatnio KE podpisała taką umowę z Chile. Podobne porozumienia Unia ma z 16 innymi krajami, w tym z Chorwacją, Ukrainą, Marokiem, Libanem, Singapurem, Australią oraz Chile. Ruch lotniczy w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych stanowi 60 proc. globalnego rynku transportu powietrznego.

/KY/ na podstawie PAP, Reuters

Be Sociable, Share!

Wizyt: 6 480

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie