Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Okno na świat pod Berlinem

1 czerwca 2008

Powstający port lotniczy Berlin Brandenburg International będzie jednym z największych lotnisk w Europie. Lotnisko położone zaledwie 60 km od polskiej granicy ma ruszyć w 2011 roku.

Be Sociable, Share!


Berlin Brandenburg International powstanie po rozbudowie lotniska Schoenefeld przy południowo-wschodnich granicach Berlina. Port zlokalizowany będzie na 1470 hektarach, co równa się powierzchni 2000 boisk piłkarskich.

Położony w centrum terminal będzie mieć sześć poziomów i 16 „rękawów” dla pasażerów. W początkowym okresie obsłuży do 25 milionów pasażerów rocznie. W ciągu godziny BBI będzie w stanie obsłużyć do 6,5 tysiąca osób. Lotnisko otrzyma dwa pasy startowe o długości 3600 i 4000 metrów. Koszty budowy całego kompleksu szacuje się na 3,5 mld euro.


Nowy port lotniczy, który docelowo będzie przygotowany na obsługę 40 milionów pasażerów rocznie ma szansę stać się głównym portem lotniczym dla mieszkańców zachodniej Polski. Już dziś mieszkańcy Szczecina i innych przygranicznych miast wolą korzystać z trzech berlińskich lotnisk (Tegel, Schoenefeld i Tempelhof), do których mają o wiele bliżej niż do Warszawy. W zeszłym roku z berlińskich portów skorzystało 700 tysięcy Polaków. Najczęściej wybieranym przez nich kierunkiem była Irlandia.


Trwają także prace nad koncepcją funkcjonowania przyszłego lotniska BBI podczas planowanych na 2012 rok mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie.


Na podstawie PAP

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 904

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie