Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Ogród Królowej Marii w Londynie, czyli Jej Wysokość – Róża

26 maja 2009

Na świecie jest około 200 gatunków dzikich i kilka tysięcy odmian hodowlanych róż. Ciekawostką jest, że 70% tych pierwszych pochodzi z Azji, głównie z Chin, rejonu Himalajów i Japonii, podczas gdy jedyne 30% za swój dom może uznać Bliski Wschód, Afrykę i Amerykę Północną.

Be Sociable, Share!


Naukowcy z Colorado i Oregonu w USA dowiedli, że róże towarzyszą człowiekowi od już ponad 40 milionów lat! Właśnie teraz te najpiękniejsze kwiaty można podziwiać w jednym miejscu – w ogrodzie różanym Królowej Marii w londyńskim Regent’s Park.

Kwitnienie róż to jeden z najbardziej fascynujących momentów wczesnego lata. Żadna inna roślina nie budzi tylu emocji i nie oddziałuje tak silnie na wyobraźnię. W Regent’s Park, a dokładnie w ogrodzie Królowej Marii (ang.: Queen Mary’s Rose Garden), spełniają się wszystkie marzenia miłośników róż. Znajdują się tam najwspanialsze odmiany kwiatu z całego świata – łącznie ponad 400! Oprócz królowych wszystkich kwiatów, w londyńskim rosarium uważne oko może wypatrzyć nawet 15 tysięcy gatunków innych roślin. 


W ogrodzie Królowej Marii rośnie około 30 tysięcy krzewów różanych, które w rozkwicie tworzą niesamowite, nasycone kolorami dywany. W ramach 84 rabat centralnych znajduje się 80 odmian róż, a kolejne 145 rozkwita na obrzeżach ogrodu. W londyńskim rosarium w słońcu kąpią się także róże wielokwiatowe, pienne, okrywowe, pnące i aż 41 gatunków róż miniaturowych.


Ogród Królowej Marii został zaprojektowany w latach 30-tych XX w. na planie koła. W jego centralnym punkcie tzw. Rose Wheel królewskie rośliny zasadzone są na 10 rabatach, które biegną promieniście od widowiskowej rabaty centralnej. Otoczone są one kolejnymi nasadzeniami tworzącymi kształt prostokąta. To właśnie tam odwiedzający ogród Londyńczycy i turyści mogą odpocząć w pachnącej zacisznej altanie, którą tworzą pnące kwiaty. Z lotu ptaka rabaty do złudzenia przypominają pola uprawne w kształcie koła. Różane nasadzenia w ogrodzie Królowej Marii ciągną się także wzdłuż jeziora tworząc niepowtarzalny widok, który kusi zapachem.


W czerwcu róże prezentują się najpiękniej. Wydaje się, że można godzinami spacerować wśród alejek, kontemplować kolory i formy krzewów i wdychać przyjemną delikatną woń kwiatów. Już dziś zarezerwuj bilety do Londynu na www.easyJet.com i ciesz się pełnią lata w ogrodzie Królowej Marii! Ceny biletów zaczynają się już od 120 zł!*


easyjet.com


/L/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 738

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie