Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Odwołano wszystkie loty w Tunezji – paraliż

26 lipca 2013

Strajk generalny częściowo sparaliżował w piątek życie w Tunezji. Akcja protestacyjna, zorganizowana przez największy związek zawodowy UGTT, została ogłoszona po zamordowaniu w czwartek opozycyjnego polityka Mohameda Brahmiego.

Be Sociable, Share!


Strajk generalny częściowo sparaliżował w piątek życie w Tunezji. Akcja protestacyjna, zorganizowana przez największy związek zawodowy UGTT, została ogłoszona po zamordowaniu w czwartek opozycyjnego polityka Mohameda Brahmiego.

Jak pisze agencja AFP, w piątek rano ulice Tunisu były opustoszałe. Nieczynne były kawiarnie, zwykle otwarte w czasie ramadanu. Na targowiskach praktycznie nie było ruchu, drobni sklepikarze również zrezygnowali z handlu, przyłączając się do strajku.

Linie lotnicze Tunisair i ich filia Tunisair Express odwołały wszystkie piątkowe loty; podobnie Air France, Alitalia i British Airways anulowały swe połączenia z i do Tunisu. Do strajku przyłączyli się również pracownicy obsługi naziemnej na lotniskach.

Po zamordowaniu Brahmiego, który w czwartek rano został zastrzelony przed własnym domem, w całej Tunezji wybuchły protesty z udziałem tysięcy ludzi. W Sidi Bouzid, gdzie zaczęła się tunezyjska rewolucja i arabska wiosna w 2011 roku, podpalono biura rządzącej, umiarkowanie islamistycznej Partii Odrodzenia.

Brahmi był szefem małej partii opozycyjnej Ruch Ludowy; zasiadał w zgromadzeniu, które ma za zadanie przygotowanie nowej konstytucji Tunezji. Piątek jest dniem żałoby w całym kraju z powodu śmierci polityka.

Tunezyjska prasa zwraca uwagę na zagrożenie dla stabilizacji kraju po zamordowaniu Brahmiego.

Piątkowy protest to drugi strajk generalny od przemian zapoczątkowanych w 2011 roku. Pierwszy miał miejsce w lutym bieżącego roku po zabójstwie Szokriego Belaida, opozycyjnego polityka stojącego na czele Ruchu Demokratycznych Patriotów, partii marksistowskiej o kierunku panarabskim.
Turyści są bezpieczni

Zdaniem Tomasza Rosseta, wiceszefa Polskiej Izby Turystyki, wyjeżdżający nie mają się czego obawiać. W tej chwili Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało żadnych ostrzeżeń, a to oznacza, że do Tunezji można jechać bez obaw. Specjaliści twierdzą, że to co teraz dzieje się w tym kraju jest traktowane jako chwilowe przesilenie.

Na początku 2011 roku doszło w Tunezji do przewrotu politycznego. Prezydent Ben Ali musiał ustąpić. Od tego czasu sytuacja w tym kraju nie jest do końca stabilna, co jednak zdaniem Tomasza Rosseta nie ma większego wpływu na turystów. Sytuacja po rewolucji się unormowała, turystyka się odbudowała, choć nie funkcjonuje tak samo dobrze, jak przed przewrotem. W 2010 roku Tunezję odwiedziło 150 tysięcy Polaków. W 2012 było ich po ponad 50 tysięcy mniej.

Wiele ośrodków wypoczynkowych w tym kraju jest położonych blisko dużych miast. Dlatego część turystów rezygnowała z wyjazdów. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele biura Rainbow Tour, sytuacja w kurortach jest w tej chwili stabilna. Z powodu strajku trzeba było jedynie odwołać dzisiejsze wycieczki fakultatywne do stolicy kraju, Tunisu.

Do tej pory nikt nie odwoływał wyjazdu, ani nie chciał go skracać. Specjaliści zaznaczają, że Tunezyjczykom bardzo zależy na turystach i dlatego będą się starali o zapewnienie im bezpiecznych wakacji.

PAP

Be Sociable, Share!

Wizyt: 403

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie