Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Lotnisko Chopina Warszawa

Nowy sprzęt dla Straży Granicznej i Służby Celnej na Lotnisku Chopina

22 lutego 2012

Robot pirotechniczno – bojowy, taktyczny robot miotany, wyrzutnik pirotechniczny, przenośny rentgen oraz pojazdy patrolowe trafiły do Straży Granicznej i Izby Celnej zabezpieczających ruch podróżnych na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Be Sociable, Share!


Robot pirotechniczno – bojowy, taktyczny robot miotany, wyrzutnik pirotechniczny, przenośny rentgen oraz pojazdy patrolowe trafiły do Straży Granicznej i Izby Celnej zabezpieczających ruch podróżnych na Lotnisku Chopina w Warszawie. Sprzęt za ponad 2,2 mln zł przekazał wojewoda mazowiecki.

- Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Izba Celna w Warszawie to pierwsze w Polsce służby mundurowe, które posiadają tak funkcjonalne pojazdy patrolowe, a straż graniczna jako jedna z pierwszych robota pirotechniczno – bojowego

– podkreślił Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Strażnicy graniczni otrzymali dwa roboty.

Pirotechniczno – bojowy IBIS

przystosowany jest do pracy w trudnym i zróżnicowanym terenie (piach, śnieg, podłoże skalne), umożliwia też dynamiczne prowadzenie akcji. Zasięg manipulatora wraz z chwytakiem wynosi ponad 3 metry, a sterowanie możliwe jest poszczególnymi ramionami niezależnie oraz bezpośrednio końcówką chwytaka. Udźwig wynosi 30 kg przy rozłożonym ramieniu i 50 kg przy złożonym. Robot wyposażony jest w cztery kamery, z możliwością rejestrowania obrazu m.in. w kolorze, podczerwieni i termowizji. Może pracować do 8 godzin.

Stanowisko operatorskie wyposażone jest w ekran LCD obrazujący widok z kilku kamer jednocześnie. Robot ten przystosowany jest do współpracy z dodatkowym wyposażeniem, m.in. z wyrzutnikiem pirotechnicznym, który został także przekazany strażnikom. Zestaw ten umożliwia zniszczenie lub zdalne rozbrojenie ładunków niewiadomego pochodzenia – bez narażania ludzi. Wyrzutnik pirotechniczny może neutralizować ładunki z bliska i z daleka, na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach. Robot współpracuje także z przenośnym urządzeniem do kontroli rentgenowskiej FLAT SCAN TPXI

, które umożliwia prześwietlanie niezidentyfikowanych przedmiotów lub bagaży (w pomieszczeniach zamkniętych i na terenie otwartym). Urządzenie wyposażone jest w narzędzia analityczne ułatwiając operatorowi podjęcie szybkiej decyzji.

Taktyczny robot miotany wspiera operacje w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Składa się z trzech urządzeń, które mogą przekazywać informacje do stanowiska operatorskiego z kilku punktów jednocześnie. Kamera umieszczona na korpusie robota umożliwia precyzyjne rozpoznanie terenu, a mikrofon – zdalny nasłuch.

- Najnowocześniejszy sprzęt jest ważny w perspektywie EURO 2012, zwłaszcza, że oczekiwania wobec naszej formacji są ogromne. Jednak rozgrywki piłkarskie będą tylko chwilą w kontekście funkcjonowania państwa, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów w komunikacji lotniczej spoczywa na nas każdego dnia – powiedział ppłk SG Mariusz Piętka, komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Straż graniczna i izba celna otrzymały także metalowe szafy na broń oraz po trzy elektroniczne pojazdy patrolowe typu Segway, które umożliwiają szybką interwencje, przy całkowitym zachowaniu bezpieczeństwa podróżnych. Urządzenie jest lekkie, zwrotne i wąskie, dzięki czemu można się nim poruszać między pieszymi, zyskując lepszą widoczność oraz prędkość blisko trzykrotnie szybszą, niż spacer. Segway umożliwia przewożenie ładunku i dodatkowego ekwipunku. Ma niski koszt eksploatacji i nie emituje spalin.

- Mając na uwadze funkcje fiskalną i ochronną jakie pełni służba celna, otrzymany sprzęt przyczyni się do zwiększenia  jakości wykonywanych przez funkcjonariuszy celnych działań, co ważne szczególnie podczas Mistrzostw EURO 2012 – powiedziała nadkomisarz celna Maria Rutka, dyrektor Izby Celnej w Warszawie.

Graniczna stacja sanitarno – epidemiologiczna, Izba Celna oraz Straż Graniczna zostały dodatkowo wyposażone w komputery, a graniczny punkt kontroli weterynaryjnej w system przeciwpożarowy. Wśród służb kontroli granicznej na przejściu Warszawa – Okęcie, finansowanych z budżetu wojewody mazowieckiego, funkcjonują także: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych. W ubiegłym roku straż graniczna i służba celna otrzymały od wojewody sprzęt za 1 mln zł (m.in. dwa kombinezony pirotechniczne – ciężki i lekki, wideoskop oraz rentgen do prześwietlania przesyłek). Łącznie od 2007 r. na bieżące utrzymanie przejścia granicznego Warszawa-Okęcie wojewoda mazowiecki przeznaczył ponad 77 mln zł, w tym na sprzęt – 4,5 mln zł.

W 2011 roku funkcjonariusze i pracownicy Izby Celnej w Warszawie pobrali należności celne (cło, VAT, akcyza, podatek od gier) na kwotę ponad 34 mld zł (14,7% więcej w porównaniu z ub.r.), skonfiskowali ok. 97 kg narkotyków i substancji narkotycznych, ponad 16,5 mln sztuk papierosów oraz ok. 155 tys sztuk/par wyrobów z zastrzeżonymi znakami towarowymi o wartości ok. 32,5 mln zł. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w 2011r. sprawdził 50 pozostawionych bez opieki bagaży.

- Cieszę się, że nowy sprzęt ufundowany przez wojewodę mazowieckiego będzie służył poprawie bezpieczeństwa pasażerów Lotniska Chopina, a straż graniczna i służba celna jeszcze skuteczniej będą mogły wykonywać swoje obowiązki – dodał Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce i jednym z największych w Europie Centralnej. Istnieje od 1934 r. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 mln pasażerów, czyli blisko połowa całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Na lotnisku operuje 27 regularnych przewoźników (w tym trzech niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2011/12 obsługują połączenia do 77 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.

lotnisko-chopina.pl

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie