Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Nowe stawki opłat lotniczych – oświadczenie ULC

27 listopada 2009

W odpowiedzi na dzisiejsze doniesienia medialne dotyczące wzrostu opłat lotniczych Urząd Lotnictwa Cywilnego oświadcza: Ewentualna podwyżka opłat lotniczych wynika wprost z zapisów zmienianej obecnie ustawy Prawo lotnicze.

Be Sociable, Share!


Zapisy te były przedmiotem uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych.
Propozycja rządu wpisana do nowelizacji ustawy Prawo lotnicze zakłada finansowanie Urzędu w całości z opłat lotniczych.

W przełożeniu rządowym nowelizacji ustawy Prawo lotnicze kwestię finansowania Urzędu Lotnictwa Cywilnego ujęto w sposób następujący:
„Art. 22a. … wydatki Urzędu ustala się w ustawie budżetowej do wysokości planowanych wpływów z opłat”.

Konsekwencją tego zapisu było takie skalkulowanie opłat lotniczych, aby możliwe było pokrycie kosztów związanych z bieżącą działalnością ULC.
Warto jednak zauważyć, że w nowelizacji ustawy zostały zawarte maksymalne stawki opłat. Ich ostateczna wysokość będzie dostosowana do rzeczywistych możliwości rynku lotniczego oraz ściśle powiązana z sytuacją finansową podmiotów na nim obecnych i będzie ujęta w rozporządzeniu wydanym wspólnie przez ministrów infrastruktury i finansów.
Planuje się, że nowe stawki opłat zaczną obowiązywać od 2011 r., a jak wskazują prognozy ekspertów branża lotnicza nie będzie już wtedy tak mocno odczuwała skutków obecnego kryzysu gospodarczego.

Warto także wspomnieć, że finansowanie władzy lotniczej poprzez rynek lotniczy jest praktyką stosowaną przez różne kraje, w tym Wielką Brytanię, Irlandię, Finlandię, Szwecję, a stawki opłat pobieranych przez nadzory lotnicze są wyższe od tych, które planuje się wprowadzić w Polsce.

ULC

Be Sociable, Share!

Wizyt: 293

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie