Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Nowe samoloty dla LOT i Centralwings

Nowe samoloty dla LOT i Centralwings

14 sierpnia 2005

LOT przymierza się do wymiany swoich samolotów. Tym razem przewoźnik zakupi mniejsze samoloty na trasy europejskie. Wszystko wskazuje na to, że nowe maszyny otrzyma też spółka córka LOTu – Centralwings.

Be Sociable, Share!


Jak podaje Puls Biznesu, został już powołany zespół złożony z pracowników LOT i Centralwings, który ma ocenić zapotrzebowanie na samoloty dla całej grupy.

Na razie nie są znane szczegóły operacji, wiadomo jednak, że LOT chce kupić samoloty o pojemności powyżej 130 miejsc. Chodzi o to, żeby z nowych maszyn mogły skorzystać tanie linie Centralwings, które leasingują samoloty od LOTu. Wymiana floty miałaby się zacząć na początku 2007 r.

Początkowo linie Centralwings planowały powiększanie floty w tempie dwóch samolotów rocznie. „Wobec niezwykle dynamicznego wzrostu tanich przewozów w Polsce zamierzamy znacznie przyspieszyć tempo rozwoju w najbliższych latach. Kolejny, szósty samolot, chcemy wprowadzić do operacji jeszcze w grudniu bieżącego roku” – powiedział cytowany przez gazetę Piotr Kociołek, prezes Centralwings.

Dodał, że decyzja o szybszym rozwoju Centralwings jest bardzo poważna, bo mowa jest o flocie na najbliższe 5-8 lat.
Na razie otwarta jest jeszcze kwestia dostawcy, chociaż jak zdradza Puls Biznesu, LOT już zwrócił się w tej sprawie do Airbusa. Do rozstrzygnięcia wciąż jednak pozostaje kwestia dostawcy samolotów na trasy transatlantyckie. Pod uwagę brana jest oferta Boeinga i Airbusa. Decyzja w tej sprawie ma być podjęta do 15 września.

PLL LOT, mimo coraz większej liczby konkurentów, zwłaszcza w postaci tanich linii, zwiększył liczbę przewożonych pasażerów. W pierwszym półroczu 2004 r. było to 1,83 mln osób, w 2005 r. 1,76 mln w samym LOT plus 0,4 mln pasażerów, których przewiózł od listopada Centralwings.

PK na podst. Pulsu Biznesu

Be Sociable, Share!

Wizyt: 7 582

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie