Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Lotnisko Chopina Warszawa

Nowe pojazdy Straży Pożarnej na Lotnisku Chopina

26 listopada 2012

Lotniskowa Straż Pożarna na Lotnisku Chopina wprowadza do służby dwa nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze typu ARFF-Panther. Nowy sprzęto pozwoli jeszcze lepiej zapewniać bezpieczeństwo pasażerów i samolotów w warszawskim porcie lotniczym.

Be Sociable, Share!


Lotniskowa Straż Pożarna na Lotnisku Chopina wprowadza do służby dwa nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze typu ARFF-Panther. Nowy sprzęto pozwoli jeszcze lepiej zapewniać bezpieczeństwo pasażerów i samolotów w warszawskim porcie lotniczym.

Nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze wyprodukowane przez austriacką firmę Rosenbauer International należą do najnowocześniejszych maszyn tego typu dostępnych na rynku. Mają po 12 m długości i przy całkowitym załadunku ważą po 52 tony. Napędzane dwoma silnikami o mocy 634 KM każdy (napęd na wszystkie osie) potrafią rozpędzić się od 0 do 80 km/h w czasie 14 sek. Prędkość maksymalna 147 km/h oznacza, że pojazdy są w stanie dotrzeć w każde miejsce lotniska w czasie nie dłuższym niż 2 min. 40 sek.

Każdy pojazd wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 12,6 tys. litrów oraz osobny zbiornik na środek pianotwórczy (pojemność 1,5 tys. litrów). W trakcie akcji ratowniczej zbiorniki można opróżnić w czasie nieco powyżej minuty (10 tys. l/min przy ciśnieniu 11 bar).

Nowe Panthery zastąpią dwa wyeksploatowane wozy typu Barrakuda wyprodukowane w 1996 i 1997 r. – Pozwoli nam to jeszcze lepiej troszczyć się o bezpieczeństwo operacji lotniczych wykonywanych na Lotnisku Chopina. Stare pojazdy wymagały częstych remontów i nie zawsze mieliśmy je do dyspozycji. Teraz nie będzie tego problemu – zapewnia Jan Jagnyziak, komendant Lotniskowej Straży Pożarnej.

W ramach projektu „Zakup sprzętu operacyjnego dla Lotniskowej Straży Pożarnej Portu Lotniczego w Warszawie” – oprócz wozów bojowych, lotniskowi strażacy otrzymali również specjalny sprzęt do usuwania unieruchomionych statków powietrznych. Umożliwi on szybkie i bezpieczne usunięcie zepsutego lub zniszczonego samolotu z drogi startowej lub drogi kołowania i przywrócenie sprawności operacyjnej lotniska.

Nowy sprzęt dla Lotniskowej Straży Pożarnej kosztował łącznie 10,6 mln zł netto, z czego 8,5 mln zł zostało sfinansowanych przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie