Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Porty lotnicze - Aktualności

Nowe loty z Gdańska

16 lipca 2005

Wzrost dostępności regionu pomorskiego dzięki zwiększonej liczbie połączeń lotniczych oraz ruch czarterowy przełożyły się na rekordowy wzrost ruchu pasażerskiego i ładunkowego w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Be Sociable, Share!


Z usług przewoźników lotniczych obsługujących połączenia regularne i czarterowe z Gdańska skorzystało 43 proc. więcej pasażerów niż w pierwszym półroczu roku 2004. O 8 procent zwiększyła się w tym czasie także masa ładunków obsłużonych na gdańskim lotnisku.

W pierwszym półroczu przez gdański port lotniczy przewinęło się prawie 284 tys. pasażerów. Świetnie rozwijają się tanie połączenia lotnicze do Londynu Luton i Dortmundu, obsługiwane przez węgierskiego taniego przewoźnika Wizz Air. Od stycznia tego roku na wspomnianych trasach przewieziono już ponad 63 tys. pasażerów. Ze względu na duże zainteresowanie połączeniem do Londynu w okresie od 1 lipca do 16 września zwiększono częstotliwość lotów z siedmiu do dziewięciu tygodniowo, uruchamiając dodatkowe połączenia popołudniowe. Od 1 grudnia br. Wizz Air uruchomi długo oczekiwane połączenie do Sztokholmu z częstotliwością czterech lotów tygodniowo. W drugiej połowie września zwiększy również częstotliwość połączeń na trasie do Dortmundu – z trzech do pięciu w tygodniu oraz do Londynu – z dziewięciu do jedenastu.

Wzrost ruchu pasażerskiego odnotowano na niemal wszystkich krajowych i zagranicznych połączeniach lotniczych, a największą dynamikę wykazują loty do Frankfurtu i Monachium obsługiwane przez Lufthansę i LOT.

„Wyniki osiągnięte przez tradycyjnych przewoźników liniowych potwierdzają teorię, iż tanie linie lotnicze korzystnie przyczyniają się do zwiększenia liczby pasażerów decydujących się na podróż samolotem” – mówi Włodzimierz Machczyński, Prezes Zarządu Port Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Pasażerowie coraz chętniej korzystają z połączeń lotniczych do wielkich portów przesiadkowych we Frankfurcie, Monachium, Kopenhadze i Warszawie.

Rok 2005 jest kolejnym, w którym prawie dwukrotnie zwiększyła się także liczba pasażerów odlatujących za granicę lotami czarterowymi przede wszystkim do Egiptu, Tunezji i Turcji. W pierwszym półroczu tego roku było ich 15,3 tys., podczas gdy w analogicznym okresie 2004 roku – 9,4 tys.

„Spodziewamy się, że wyniki przewozowe powinny poprawić się dzięki kolejnym połączeniom, które w drugim półroczu 2005 roku planuje uruchomić największy tani przewoźnik w Europie Ryanair” – mówi Włodzimierz Machczyński.

Z ruchu pasażerskiego zadowoleni są także przewoźnicy, którzy z roku na rok zwiększają wykorzystanie miejsc pasażerskich na pokładach samolotów, czyniąc loty bardziej opłacalnymi. W pierwszym półroczu średni wskaźnik wykorzystania miejsc pasażerskich (tzw. load factor) wyniósł 67,8 proc., a w samym czerwcu osiągnął 73,1 proc.. Na najbardziej obleganej przez pasażerów linii do Londynu wskaźnik w pierwszym półroczu 2005 roku przekroczył 92 proc.

PK

Be Sociable, Share!

Wizyt: 2 393

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie