Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Połączenia

Nowe inspiracje w 2014

24 lutego 2014

Nowe kierunki lotnicze 2014: samolotem tanio do Chorwacji i na narty na Słowacji; nowe pomysły na city-breaki. Zobacz gdzie możesz się wybrać w tym sezonie.

Be Sociable, Share!


Nowe kierunki lotnicze 2014: samolotem tanio do Chorwacji i na narty na Słowacji; nowe pomysły na city-breaki

Nowe połączenia lotnicze do Malagi i Pizy, wygodny lot do chorwackiego Splitu, Zadaru i Dubrownika. Zobaczcie, jakie nowe kierunki linie lotnicze wprowadziły do swoich siatek połączeń na 2014 rok. Kierunek Helsinki. Nowe połączenie do Helsinek z Gdańska otworzył Eurolot. Helsinki to miasto Muminków. To właśnie stąd pochodzi Tove Marika Jansson, fińska pisarka i rysowniczka – autorka książek o tych sympatycznych stworkach. Będąc w Helsinkach koniecznie trzeba udać się do dzielnicy Kruununhaka, w której zachowały się domy z XVI wieku. Najciekawsze zabytki miasta to przede wszystkim Senaatintori (Plac Senacki), Suomenlinna – twierdza wybudowana w 1748 roku przez Szwedów, XVI-wieczny pałac, obecna siedziba fińskiego rządu, XIX-wieczny Bank Narodowy, Pałac Prezydencki z końca XIX wieku czy Most Pitkasilta z 1878 roku. Helsinki to miasto otoczone z trzech stron morzem, dlatego warto również wybrać się na morską wycieczkę na przyległe wyspy lub rejs promem po Bałtyku. Specjalnością miasta jest zupa z renifera, a ciekawostką – największa izba wytrzeźwień w Europie.

Kierunek Barcelona Do Barcelony można się dostać na różne sposoby. Nowe połączenia z lotniska im. F. Chopina w Warszawie uruchamiają w tym roku linie Norwegian i tania hiszpańska linia lotnicza Vueling. Pamiętacie scenę z filmu Pachnidło. Historia mordercy? Niesamowity, zielony labirynt ze sceny zabawy szlachty istnieje naprawdę. Parc del Laberint d’Horta znajduje się w pobliżu stacji metra Mundet w Barcelonie.

Kierunek Madryt Linia lotnicza Norwegian zabierze nas również do stolicy Hiszpanii – Madrytu (wylot z lotniska im. F. Chopina). Stolica Hiszpanii słynie z najbardziej bezchmurnego nieba pośród wszystkich europejskich stolic, a tutejszy klub piłkarski – Real Madryt FC jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim XX w. W stolicy Hiszpanii warto też zobaczyć najwspanialszą na świecie kolekcję malarstwa klasycznego zgromadzoną w Muzeum Prado; odwiedzić Centrum Sztuki Królowej Zofii, Zamek Królewski lub wybrać się na spacer na Plaza Central lub do Parku Retiro.

Kierunek Malaga Z warszawskiego lotniska im. F. Chopina do hiszpańskiej Malagi polecimy linią Norwegian. Co, poza leżeniem na plaży można robić w Maladze? Na przykład nauczyć się gry w golfa. To tutaj znajduje się jedno z największych na świecie skupisk szkółek golfowych

Kierunek Split W tym roku wygodnie będzie można dolecieć też do chorwackiego Splitu. Eurolotem z trzech polskich miast: Gdańska, Krakowa i Warszawy. Split to stolica Dalmacji, drugie co do wielkości miasto Chorwacji i jednocześnie stolica chorwackiego wybrzeża. Koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Dioklecjana z katedrą św. Dujama i Światynią Jowisza, a także Plac Narodowy z XV-wiecznym ratuszem oraz ruiny antycznego portu Salona. Mieszkańcy Splitu słyną z elegancji, a tradycyjne dalmackie stroje uchodzą za najpiękniejsze w kraju.

Kierunek Zadar Drugi chorwacki kierunek w siatce Eurolotu na 2014 rok to Zadar. Dolecicie tam z Poznania, Gdańska i Warszawy. Zadar nazywany jest małym chorwackim Rzymem. Alfred Hitchcock twierdził, że to właśnie w Zadarze można obserwować najpiękniejsze na świecie zachody słońca. Starówka Zadaru pełna jest zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu, a znajdujące się na nadmorskim bulwarze – jedyne takie – Morskie Organy są cudem architektonicznym: fale morskie przechodząc przez zanurzone w wodzie rury, tworzą niezwykły dźwięk zwany morską muzyką.

Kierunek Poprad Dzięki Eurolotowi mieszkańcy Trójmiasta nie będą mieli już daleko na narty. Z Gdańska na narty lub zwiedzanie Słowacji będzie można polecieć do Popradu. Poprad zwany jest bramą wejściową Tatr Wysokich. To stąd większość turystów rusza do tatrzańskich ośrodków narciarskich. Tutaj, w kościele pw. św. Idziego, można też obejrzeć malowidło ścienne przedstawiające najstarszą znaną panoramę Wysokich Tatr.

Kierunek Piza Nowe połączenie z Gdańska do włoskiej Pizy w 2014 r. otwiera tania linia Ryanair. Każdy (a przynajmniej prawie każdy), przybywający do Pizy turysta na pewno odwiedzi ikonę tego miasta – Krzywą Wieżę. Nie każdy jednak wie, że korzystając z jej odchylenia od pionu w 1600 roku Galileusz zademonstrował doświadczalnie niezależność czasu spadania ciał od ich masy. Doświadczenie przeprowadzone przez uczonego polegało na zrzucaniu ze szczytu wieży przedmiotów o różnej masie.

Kierunek Mediolan Na lotnisko Malpensa w Mediolanie dolecimy z Lublina i Wrocławia Eurolotem. Możemy również wybrać włoską linie lotniczą Alitaila, która zapowiedziała uruchomienie lotów z Warszawy na mediolańskie lotnisko Mediolan Linate. Mediolan jest najdroższym miastem Włoch i dziesiątym z najdroższych miast świata. Nie przeszkadza to jednak wielbicielom mody i fanom zakupów (to tutaj znajduje się słynna Dzielnica Mody). W Mediolanie, podobnie jak w Londynie i Paryżu, dwa razy do roku odbywa się Fashion Week. W kościele Santa Maria della Grazie znajduje się Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci.

Kierunek Kolonia Do niemieckiej Kolonii będzie można polecieć z Germanwings. Kochasz taniec, zabawę do białego rana i dobre, niemieckie piwo? Koniecznie odwiedź Kolonię, która jest niemiecką stolicą karnawału. Wielkie świętowanie rozpoczyna się już 11 listopada o godzinie 11:11 (jedenastka jest symbolem rozpusty) dźwiękiem werbli. Kulminacja karnawałowych szaleństw następuje w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem, kiedy to miasto ani na chwilę nie zasypia.

Kierunek Shannon Do Shannon w Irlandii Rynairem polecimy z lotnisk w Modlinie i Krakowie. Pionowo wznoszące się urwiska, o które rozbijają się fale, to jeden z najpiękniejszych widoków Irlandii. W okolicach Shannon klify mierzą nawet 200 m i ciągną się przez 7-8 km wzdłuż wybrzeża. Może właśnie z wysokiego klifu Shannon uda się wypatrzyć Leprikona – skrzata będącego symbolem Irlandii? Jak go rozpoznać? Jest marnie ubrany, skąpy i niezbyt miły. Warto go jednak złapać, bo jak mówią Irlandczycy – spełni wtedy trzy życzenia. Warto odwiedzić płaskowyż Burren z jego księżycowym krajobrazem, obejrzeć tajemnicze grobowce z epoki neolitu (najsłynniejszy nosi nazwę Dolmen Poulnabrone) czy leżący niegdyś na szlaku wikingów Zamek Bunratty.

Kierunek – Dubrownik Eurolot zapowiedział także nowe loty do Dubrownika z Gdańska, Krakowa, Poznania. Chorwacki Dubrownik uważany jest za najpiękniejsze miasto położone nad Adriatykiem. Tak też uważał Bernard Show, mówiąc o nim: – Kto szuka raju na ziemi, niech jedzie do Dubrownika. Już samo wejście w granice murów miejskich może zachwycić. Do Bramy Pile (Vrata Pile), najokazalszego wejścia do miasta, prowadzi stara fosa, ogród, i kamienny most.

Kierunek Paryż Paryż nie narzeka na brak połączeń z Polską. Nowe połączenie uruchamia w tym roku z Wrocławia Eurolot. Victor Hugo mawiał: – Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu. Nie wszystko jednak w jego centrum. Bowiem drapacze chmur zbudowane są z dala od centrum, w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Jest to związane z niechęcią Paryżan do mieszania architektonicznej klasyki z nowoczesnością. Z niechęcią mieszkańców na początku swojego istnienia spotkały się nawet wieża Eiffela, piramida Luwru czy centrum Pompidou (złośliwie nazywane „Rafinerią w centrum Paryża”).

Kierunek Zurych Eurolot połączy w tym roku też Wrocław z Zurychem. Zurych to jedno z najsłodszych miast Europy, a to za sprawą znajdującej się tu Fabryki Czekolady Lindt&Sprungli. Zwiedzając ją można nie tylko poznać historię produkcji prawdziwej szwajcarskiej czekolady, ale również spróbować najlepszych szwajcarskich słodyczy.

Kierunek Hamburg Do Hamburga polecimy z Gdańska Eurolotem. Hamburg znany jest przede wszystkim ze względu na swój ogromny port morski. Ciekawe jest to, że port ten oddalony jest od morza o 120 km. Hamburg nazywany jest perłą północy. Zielone miasto nad wodą nie bez powodu uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Niemiec. To drugie co do wielkości niemieckie miasto z jednej strony jest nowoczesne i kosmopolityczne, z drugiej – pełne starych zabytków. Warto nie ograniczać się do zwiedzania dzielnicy Hafencity, Dzielnicy Spichlerzy (Speicherstadt), Targu Rybnego (Fischmarkt) czy ulicy Reeperbahn, ale wykorzystać też okazję, by doświadczyć spotkania z kulturą i sztuką z najwyższej europejskiej półki.

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie