Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Nowa hala przylotów będzie działać od piątku

27 listopada 2006

Już od piątku na Okęciu będzie działał nowy terminal. Na razie odprawiani tam będą tylko pasażerowie przylatujący. Tłok w hali odlotów nie zmniejszy się aż do 30 kwietnia. Inwestycja miała być skończona już rok wcześniej.

Be Sociable, Share!


Dziś w nowym terminalu trwają ostatnie odbiory techniczne. Do środy ma być odebrana hala przylotów i uzyskane pozwolenie na użytkowanie obiektu. W czwartek ma się odbyć uroczyste otwarcie, a w piątek podróżujący zaczną korzystać z hali przylotów. Jeszcze nie wiadomo pasażerowie jakiego lotu zostaną odprawieni jako pierwsi.

Halę odlotów urzędnicy planują otworzyć dopiero 30 kwietnia. Oznacza to, że kolejki i bałagan na lotnisku nie znikną jeszcze przez pięć miesięcy. Hala przylotów powstała w pierwszej kolejności, ponieważ wymaga mniej przygotowań. Pasażerowie przybywający nie wymagają drobiazgowej obsługi, zostali bowiem wcześniej odprawieni i skontrolowani.

N początku funkcjonować będzie osiem stanowisk odprawy paszportowej. Reszta znajdzie się w 700-metrowym pirsie, który w kwietniu połączy starą i nową część lotniska. Z powody małej liczby stanowisk do kwietnia część przylatujących pasażerów będzie przechodziła odprawę paszportową w starym terminalu, a później wędrowała kilkaset metrów do nowej po bagaż. W Terminalu 2 nie będzie też na razie sklepów wolnocłowych. Po otwarciu całego kompleksu będzie działać 21 rękawów łączących samoloty z budynkiem. Na razie zaś podróżnych nadal będą przywoziły z samolotów do hali lotniskowe autobusy.

Według umowy podpisanej w 2001 roku przez Porty Lotnicze z konsorcjum Ferrovial Agroman, Budimex i Estudio Lamela i wartej 199 mln dolarów hale przylotów i odlotów miały być w listopadzie 2005 roku. W kwietniu 2006 roku wykonawca nie dotrzymał kolejnego terminu. Aż do września trwały następnie negocjacje w sprawie aneksu.

Według prognoz ruchu pasażerskiego w tym roku Okęcie obsłuży ok. 8 mln pasażerów. Stary terminal był zaprojektowany na 3,5 mln osób.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 641

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie