Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Poradnik

Nieuczciwe praktyki przewoźników operujących na polskim niebie

4 sierpnia 2008

W związku z trwającym sezonem wakacyjnym, a także dynamicznym rozwojem rynku transportu lotniczego, Urząd Lotnictwa Cywilnego pragnie zwrócić uwagę na  pojawiające się oferty przewozów lotniczych (w tym podróże lotnicze do krajów śródziemnomorskich, odpłatne loty widokowe i tzw. taksówkowe czy biznesowe albo korporacyjne – na zamówienie), często zamieszczane w internecie, jak również w formie ogłoszeń lokalnych, w szczególności w rejonach atrakcyjnych pod względem turystycznym.

Be Sociable, Share!


Urząd podkreśla, iż przedsiębiorstwa oferujące przewozy lotnicze (odpłatny transport pasażerów i towarów) powinny posiadać koncesję oraz certyfikat przewoźnika lotniczego. Oba te dokumenty potwierdzają, iż przedsiębiorstwo może legalnie prowadzić swoją działalność i spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa prowadzonych operacji lotniczych, a w szczególności:

1) zatrudnia wykwalifikowany personel z ważnymi licencjami,
2) zapewnia zgodną z wymogami międzynarodowymi obsługę techniczną samolotów,
3) posiada wymagane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
4) zapewnia wymagany poziom ochrony przed zamachami terrorystycznymi,
5) jest zobligowany do respektowania praw pasażerów oraz szczególnych praw pasażerów niepełnosprawnych.


Szczególną uwagę należy zwrócić na ww. ubezpieczenie, mające zastosowanie w razie ewentualnego wypadku. Posiadanie przez przewoźnika takiego (zgodnego z przepisami Unii Europejskiej) dokumentu jest weryfikowane w toku procesów certyfikacji i koncesjonowania oraz zapewnia poszkodowanym odszkodowanie bez dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Z drugiej strony – brak dokumentów legalizujących działalność przewoźnika (certyfikatu oraz koncesji) może skutkować odmową wypłaty odszkodowania, nawet w przypadku posiadania ubezpieczenia.


W związku z powyższym Urząd informuje, że osoby korzystające z oferty przewozu lotniczego (bez względu na jego charakter) dla własnego bezpieczeństwa powinny uzyskać informacje o uprawnieniach oferenta do prowadzenia działalności (koncesja i certyfikat) bezpośrednio od niego lub w Urzędzie (pod adresami e-mail LOL@ulc.gov.pl i LER@ulc.gov.pl) albo – w odniesieniu do przewoźników polskich – na stronie www.ulc.gov.pl w zakładce „operacje lotnicze  wykaz przewoźników polskich uprawnionych do wykonywania operacji lotniczych”Więcej  informacji -  Karina Lisowska: tel: 22 520 75 06, 600 499 116
Biuro Prasowe ULC

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 3 456

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie